A regeneráció elemei
Sportorvos
Regeneráló ételek

Csipkebogyó, a leggazdagabb C-vitaminforrás
A csipkebogyó különleges gyógyító hatása a rendkívül magas C-vitaminban lakozik. Teljes cikk megtekintés

Cékla: színében az ereje
A cékla különleges zöldségféle, mivel jótékony hatása felülmúlja ízét. Teljes cikk megtekintés

Méz, az Istenek adta gyógyír
A mézet már az ókorban ismerték, hatalmas gyógyítóerőt tulajdonítottak az „Isten eledelének”- ahogyan akkoriban aposztorfálták. A vadméhek terméke a cukor széles körű elterjedésekor vált népszerűvé. Teljes cikk megtekintés

Fokhagyma: tíz édesanya védelme
Különösen évszakváltások során vagy a hirtelen megváltozott környezeti hőmérséklet hatására sokakat „ledönt a lábáról” egy felső légúti vírusfertőzés, amely tüsszögési rohamok, orrdugulás, stb. képében jelentkezik. Mi ilyenkor a teendő? Teljes cikk megtekintés

Hagyma, a szív- és érrendszer védelmezője
Az anekdota szerint 1864-es amerikai polgárháború alatt a dizentériás katonák hagymával etették, akik rögtön meg is gyógyultak. Teljes cikk megtekintés

Ananász, a fehérjeemésztést serkentő, csont-izomregeneráló egzotikum
Az ananász őshazája Hawaii, Kauai szigete. Mikor XIV. Lajos, francia király először mutatta be népének az ananászt, kissé kellemetlenül járt, mert mohóságában hatalmasat harapott bele és csúnyán felsértette az ajkát. Teljes cikk megtekintés

Banán - sportolói szempontból kiemelten fontos élelmiszerek, ételek
Banán - A gyorsan hasznosítható szénhidrátforrás Teljes cikk megtekintés
Regeneráció
Hidroterápia
A vizes kezeléseket gyűjtőnéven hidroterápiának nevezik. Az 1800-as évek elején Priessnitz és Kneipp fejlesztette tovább, melynek gyökerei az ókori Görögországba nyúlnak vissza. Priessnitz a hidegvizes kezelést tartotta legfontosabbnak, amelyről azt vallotta, hogy a test megtisztulását eredményezi. Több mint 50 féle kezelést alkalmazott. Kneipp kombinálta a hideg és melegvizet, és öntéseknek nevezett kúrákat dolgozott ki. „Az én vízkúrám" - című könyvében ír a borogatásokról, hideg és meleg lábfürdőkről, ülőfürdőkről, kéz-, fej-, szemfürdőről, gőzölésekről (fej, láb, stb.), öntésekről (térd, hát, stb.), lemosásokról és külön a vízivásról.
A hidroterápia élettani hatásai a következők:
- Hideghatásra a bőr erei összehúzódnak, az izomzat vérellátása nő, az izomtónus fokozódik, az artériás és vénás tónus emelkedik, kissé nő a vérnyomás, a mellékvese funkció nő, az anyagcsere a lehűlt testrészen csökken, míg a test belsejében nő. A pulzusszám csökken.
- Meleghatásra a bőr vérellátása nő, a belsőszervek vérellátása csökken, a szívfrekvencia (pulzusszám) szaporává válik, izzadás jelentkezik.
A különféle eljárások otthon is elvégezhetők. Hazánkban főleg gyógyszállókban alkalmazzák, melyeknek népszerűsége jelentős növekedést mutat nem csak a lakosság, hanem élsportolók körében is.
A streching után a hidroterápia és a masszázs következik a regenerációs módszerek népszerűségi listáján. A mindennapi élet hidroterápiás eljárásai között nagyon egyszerű és bonyolultabb módozatok is helyet kapnak. Ki gondolná, hogy maga az edzés utáni zuhanyozás is hidroterápiás eljárás, ráadásul igen sokat vet a latba a regeneráció tekintetében. Pedig ez így van, sőt az úgynevezett Kneipp terápia (hideg-meleg víz váltogatása) is nagyon könnyen megvalósítható. A zuhany alatt a test felfrissül. Emellett a hideg (10-12 C) - és meleg (39-40 C) víz váltogatása méginkább segíti a szervezet regenerációját. Nem kell mást tenni csak be kell állni a zuhany alá és 30 másodpercen át meleg víz alatt-, majd 30 másodpercig hideg víz alatt tartózkodni és mindezt háromszor megismételni. Ha olyan helyen vagyunk, ahol rendelkezésre áll hideg- és melegvizű medence, akkor ugyanezt ott is megtehetjük azzal a különbséggel, hogy a meleg vízben eltöltött időt 3-4 percre-, a hidegvizes fürdőt fél-egy percre emelhetjük. Fontos azonban gondoskodni a folyadékpótlásról is, hiszen ilyenkor megnő a folyadékigény. Tehát legyen nálunk izotóniás ital vagy víz.
A Kneipp-terápia, azaz a hideg-meleg víz váltogatása elősegíti a tejsav izmokból történő kiürülését. Emellett stimulálja az agyi- idegrendszeri aktivitást, melynek következtében az éberségi szint fokozódik, vagyis felfrissít. Az izomzat vérellátását javítja, ezáltal csökkenti az izomgörcs hatására kialakult fájdalmakat és lazító hatást fejt ki.
Sófürdő, talasszoterápia
A sófürdőt általában az ellenálló képesség növelésére, feszültségoldásra használják. A talasszoterápia nem más, mint a tengeri gyógymód, amelyben a tengeri klíma, levegő, napfény és a sós víz együttesen fejti ki hatását. Légúti hurutok, anaemiák, reumás betegségek, migrénes fejfájás, pikkelysömör, ekcéma, urtikária (csalánkiütés), hypertónia, stb. kezelésének egyik lehetséges módja.-
Hirtelen szívhalál„Megállt, fejét előre hajtotta, majd háta begörnyedt, kezeit térdére támaszotta, majd tehetetlenül esett hátrafelé a fűre…” …”délelőtti időmérő edzés végén kenujában lett rosszul. Az eszméletét vesztő sportolót a motorcsónakkal a partra vitték, ahol többször is megpróbálták újraéleszteni…végül a kiérkező mentők sem tudtak segíteni…”. Nincs olyan sportszerető, jóérzésű ember, aki közömbösen legyintene az ezekhez hasonló végtelenül szomorú hírek hallatán. Sajnos a hirtelen szívhalál gyakoribb, mint gondolnánk…
-
A regeneráció méréseAmennyi energiát elvesztünk az edzések alkalmával, legalább annyi energia pótlására kell törekedni a lehető legrövidebb időn belül. Ez az energia nem csupán az izmok által felhasznált szénhidrátból, zsírból, fehérjéből áll, hanem a többi sejt szintjén kialakult veszteséget, valamint a szellemi és lelki fáradtságot is magábafoglalja.
-
A regeneráció elemei – Fitonutriensek – Prebiotikus élelmiszerekPrebiotikumoknak nevezzük azokat az emészthetetlen élelmiszer alkotórészeket, amelyek a probiotikus baktériumok növekedését, aktivitását fokozzák.
-
Hagyma, a szív- és érrendszer védelmezőjeAz anekdota szerint 1864-es amerikai polgárháború alatt a dizentériás katonák hagymával etették, akik rögtön meg is gyógyultak.
-
Méz, az Istenek adta gyógyírA mézet már az ókorban ismerték, hatalmas gyógyítóerőt tulajdonítottak az „Isten eledelének”- ahogyan akkoriban aposztorfálták. A vadméhek terméke a cukor széles körű elterjedésekor vált népszerűvé.
-
Füge, az anyagcsere stabilizálás, idegrendszeri aktivitás szolgálójaA füge ismerete már Kr.e. 3000-ben létezett, akkoriban az asszírok édesítésre használták, Egyiptomban Cleopátra kedvenc gyümölcseként tartották számon.
-
Masszázs (I./IV)Már többezer évvel ezelőtt köztudott volt, hogy a masszázs a szervezet különböző részeire jótékony hatást fejt ki. A merev ízületet hajlékonnyá teszi, míg a gyenge ízületet megerősíti. A testedzések előtt és után is jól bevált módszer volt a frissítő illetve izomzat-regeneráló masszázs. A görög orvosok a reumás betegek gyógyítására használták, de az olimpikonok izomzatának lazítására ia előszeretettel alkalmazták. Az iszlám fürdőkben (hammam), Palesztinában és Szíriában is közismert volt. Az ókori masszázstechnikákból fejlődött ki az újkorban elterjedt módszerek két nagy csoportja, a klasszikus-, és a reflexzóna masszázs.
-
Időzóna utazás (traveling across time zones )Időzónákon keresztül történő utazás, melynek során rövid idő alatt hosszú utat teszünk meg, akár egy hétig is tartó rossz közérzetet hoz létre. Emellett a sportoló csúcsteljesítményét is képes csökkenteni, a versenyre való felkészülést képes megzavarni. Mindez az új időzónához történő lassú alkalmazkodás következménye. Szervezetünk minél könnyebb és rövidebb alkalmazkodását mind utazás előtt, közben és után különböző módszerekkel érhetjük el.
-
Hová tűntek vitaminok? Ránk fér a pótlás!Az egészséges életmód bizony tartogat kihívásokat. Miközben mindent megteszünk, hogy finom és változatos étel kerüljön a tányérunkra, a szakértők szerint sokszor mégsem jut hozzá szervezetünk minden szükségeshez. Miért van ez, és mit tehetünk ellene?
-
Alkohol hatása a sportteljesítményreEnergiatartalma magas, egy gramm alkohol szervezeten belüli elégetése 7,1 kcal energia felszabadulással jár, de ártalmai miatt energiabevitel növelésére nem alkalmas.
regeneráció, teljesítmény

Sportágspecifikus sporttáplálkozás című könyv
Az új, Sportágspecifikus sporttáplálkozás című könyvben (szerzője Tihanyi András) egy világszerte már ismert és megalapozott, ám Magyarországon kevéssé elterjedt gyakorlatias szemléletet szeretnénk közérthető módon átadni, elterjeszteni az edzők és szabadidő- valamint élsportolók körében. A könyvben egyszerűségre és szakszerűségre törekedtünk, a szöveg a dietetikai hagyományok iránti tiszteletből és a szárazabb szakmai szöveg szórakoztatóbbá tétele érdekében idézetekkel tarkított. Teljes cikk megtekintés

ÚJ KÖNYV - A test izomzatának edzése
Ne akarjon úgy edzéseket vezetni valaki, hogy a gyakorlatok, az edzések anatómiai, élettani háttere ismeretlen számára. Az ismeretlen mindig veszélyeket tartogat, főként a végrehajtás részvevői részére. Amit az Edző mond, az „Szentírás”, hiszen Ő a szakember. Ez bizalom és egyúttal kiszolgáltatottság is a sportoló részére, ami az Edző felelősségét helyezi előtérbe. Teljes cikk megtekintés
Szavazás
