Nem satnya a magyar pólós

"A Sportkórház félárbocon működik, s az élettani kutatások területe, ennek megfelelően a sportolók útnak indítása, valamint a rehabilitáció nagyon gyenge lábakon áll." - interjú dr. Gábor Antallal, a magyar vizilabda válogatott orvosával

Mit ajánl a sportorvos?

A szív edzettsége

Edzettségnek nevezzük a szervek, szervrendszerek alkalmazkodását a sorozatos fizikai terheléshez. A szív-érrendszer alaki és működésbeli változáson megy keresztül, melyek segítenek a betegségek megelőzésében, az egészség-megőrzésben, rehabilitációban.

Mit ajánl a sportorvos?

Cukorbetegként sportolni?

A cukorbetegség előfordulási gyakorisága sajnálatos módon évről évre nő hazánkban. A meglehetősen gyors növekedés nagy részben az egészségtelen életmóddal, elhízással hozható összefüggésbe. Miben segíthet a testmozgás?

Mit ajánl a sportorvos?

Sportorvosi szűrővizsgálat

A versenyengedélyhez is szükséges sportorvosi alkalmassági- és időszakos szűrővizsgálatok célja a betegségek, sérülések, illetve az ezekre hajlamosító kockázati tényezők kiszűrése.

Mit ajánl a sportorvos?

A sportorvoslásról

Országos Sportegészségügyi Hálózat

Országos Sportegészségügyi Hálózat

Az OSEI irányításával és az OSZMK felügyeletével működő Országos Sportegészségügyi Hálózat az ország teljes területét lefedve közel 100 szakrendeléssel biztosítja minden szintű sportoló versenyzéshez szükséges sportorvosi vizsgálatát. A rendelők elérhetőségei: Teljes cikk megtekintés

Etika, erények és követelmények vezetők ill. edzők számára

Etika, erények és követelmények vezetők ill. edzők számára

Az álszent cég-, sport-, sportegészségügyi vezetők ill. edzők nem szeretik beosztottjukat, tanítványukat, csak eszköznek tekintik őket önmegvalósító céljaik eléréséhez, gyakran autokratikus légkörben működnek és nem adnak teret tanítványuk egyéniségének. Teljes cikk megtekintés

Volt!  Van? Lesz? egyszer egy Sportkórház: 1952–1972

Volt! Van? Lesz? egyszer egy Sportkórház: 1952–1972

1952-ben alapvető változások következtek be a sportegészségügy szervezeti és működési rendjében. Az egészségügyi miniszter rendelkezett a testnevelés és a sportegészségügyi hálózat, az Országos Intézet (OTSI) , a BTSI, megyei-, járási-, városi-, budapesti kerületi rendelők, egyesületi szakorvosok feladatairól. Teljes cikk megtekintés

Megmarad a Sportkórház – 2007– 2008 – 2009 – ...2010??...

Megmarad a Sportkórház – 2007– 2008 – 2009 – ...2010??...

A Sportkórház a helyén marad, a félbemaradt felújítás befejezésére és egy magyarországi akkreditált doppinglaborra nincs pénz az állami költségvetésben - jelentette ki Székely Tamás egészségügyi miniszter 2009-ben a sportbizottság előtt. Hírek – periódikusan ismétlődve, hasonló bejelentésekkel 2007-ből, 2008-ból és 2009-ből. Teljes cikk megtekintés

Megújuló Sportkórház - a struktúraváltás útja

Megújuló Sportkórház - a struktúraváltás útja

A Magyar Sportegészségügyi Centrum feladatai, működtetésének szervezeti, intézményi, személyi és financiális megoldás lehetőségei. Az összeállítás mottója: „Akinek nincs ideája a jövőre vonatkozóan, annak nem érdemes a jelen gondjaival foglalkoznia” Teljes cikk megtekintés

Sportolók vizsgálata - nemzetközi és hazai gyakorlat

Sportolók vizsgálata - nemzetközi és hazai gyakorlat

A cikk áttekinti a sportorvosi alkalmassági és versenyzési engedély megadásának nemzetközi és hazai gyakorlatát. Az áttekintésből megállapítható, hogy a hazai gyakorlat nem csak megegyezik minden lényeges részletében a nemzetközi ajánlásokkal, de bizonyos vonatkozásokban szigorúbb és szabályozottabb is. Teljes cikk megtekintés

Élsportolók sportorvosi ellátása

Élsportolók sportorvosi ellátása

Mik a versenysport – ezen belül az élsportolók, válogatott sportolók – ellátásával kapcsolatos sportorvosi feladatok? Mik a sportegészségügy szakmai és intézményi irányításának feladatai? Teljes cikk megtekintés

Merre / hová sportorvoslás?

Merre / hová sportorvoslás?

A magyar sportegészségügy - az általános megállapítások szerint - azonnali megújításra szorul. Teljes cikk megtekintés

Partnereink, szolgáltatások

MSTT SportInnovációs Szakbizottág

MSTT SportInnovációs Szakbizottág

A Szakbizottság a kapcsolatfejlesztést, együttműködések kialakítását, szinergikus pontok megtalálását kiemelkedő feladatának tarja. Szakbizottság munkájával, általában a sporttudomány, de az MSTT egyéb szakbizottságainak munkáját is egyaránt szolgálja. Teljes cikk megtekintés

Sportorvos

Sport-egészségügyi titkok, tabuk és félreértések

Valóságos problémák, igazi ellentmondások, melyek „kezelésében" számos túlzás, egyoldalúság, antik nosztalgia vagy modernkori kihívás és félreértés tapasztalható.

Vitaindító a titoktartási kötelezettséggel kapcsolatos etikai kérdésekről
Dobos József főszerkesztő (Sportorvosi Szemle):

Korunkban új értelmezést kap az orvosi titoktartási kötelezettség. A klasszikus hippokratészi eskü szerint az orvos semmilyen, a vizsgált illetve kezelt beteg számára hátrányos vagy a későbbiekben esetleg hátrányossá váló információt nem adhat ki. Ha valaki a környezete vagy médiumok számára önként jelenti be, hogy pl. prosztata gyulladása van, az az érintett magánügye, azonban orvostól, egészségügyi személyzettől ez az információ nem származhat! Ugyanakkor ha pl. a munkaalkalmassági vizsgálatokra vagy pl. a KRESZ tanfolyam előtti vizsgálatokra gondolunk, akkor egyértelmű, hogy bizonyos esetekben a vizsgált személlyel kapcsolatos betegségek nyilvánosságra hozása (nem a közvélemény) a munkaadó vagy közlekedési hatóság részére akár emberéleteket (mind az érintettét, mind véletlenszerűen bárki másét) menthet meg. A törvényi rendelkezések ilyen esetekben felmentést adnak a titoktartás alól. Az más kérdés, hogy ezekben az esetekben sem a médiumok felé közlendő a „hír".
Külön kérdés, ha mégis kiszivárog egy ismert, vagy munkája révén az emberek nagy részét érdeklő személyről betegsége, akkor ezt hogyan kezeli a sajtó, milyen körítéssel tájékoztatja a közvéleményt: „X súlyos beteg, munkáját nem tudja ellátni, ezért Y helyettesíti" vagy pedig „a legutóbbi vizsgálatok szerint X-nek előrehaladott májzsugorja (nemi betegsége, rosszindulatú daganata, agylágyulása, stb.) van". Ez már a sajtóetikai kérdés, nem lapunk feladata állást foglalni, de nem feledhető, hogy a jó ízlés határait átlépő hírek forrása általában nem az érintett vagy szűk családja, hanem nem ritkán az egészségügyben dolgozók között keresendő.
A sport sajátos világában szereplők értelemszerűen érdeklik a közvéleményt. Ha TV közvetítésben százezrek látják, hogy hordágyon visznek le egy sportolót, teljesen érthető, hogy a sajtó feladatának érzi (mint ahogy az is) a közvélemény tájékoztatását. Hol van az a határ, ameddig tájékoztathatunk? Nem lesz-e a későbbiekben a sérült számára hátrányos pl. egy átigazolás vagy új szerződéskötés során, ha ezrek emlékeznek a sérülésére illetve a pontos diagnózisra? Szabad-e ilyen esetben nem a valóságnak megfelelő tájékoztatást adni? Nem minden esetben történik alapos vizsgálat az új egyesület részéről. Ha viszont nem megfelelően tájékoztatunk, akkor az új egyesület kerül hátrányos helyzetbe. Az orvos mintegy a kalapács és az üllő közé kerül. Főleg a kisebb csapatsportok esetén, ahol az improvizáció gyakorlatilag kizárt és a szokottnál is nagyobb öszszeszokottságra van szükség (pl. páros vagy négyes csapatok - szinkronúszás, műugrás, kajak-kenu, evezés), az edzőt, az egyesületi vagy/és szövetségi vezetőket, csapattársakat is tájékoztatni kellene, ha nem garantálható, hogy a sérült vagy beteg tisztességgel fel tud készülni a következő fontos versenyre. Ha nem, azzal a csapattársak eredményességét, nem ritkán egzisztenciáját, az egyesület vagy szövetség „sorsát" kedvezőtlenül befolyásolhatja. Ha a sportoló sérülésének, betegségének híre illetéktelenek fülébe jut, a hír segíthet az ellenfélnek pl. más taktika kidolgozásában is.
Ezek a problémák nem kizárólag az élsportot érintik, hiszen alacsonyabb osztályú versengésben, helyi szinten is felléphetnek, ahol, ha munka mellett sportolnak, akár a „civil" munkavállalást is befolyásolhatják. Hogy látják a sportorvosi munkának ezt a részét jogászok, a médiumok képviselői, tapasztalt sportorvos, sportvezető? Mi a véleménye a sportolónak, edzőnek és a játékosügynöknek? A sok véleményből szintetizálható-e egy közös álláspont, ami a médiumok számára is elfogadható?

VAN VÉLEMÉNYE? MONDJA EL, IRJA MEG!  KÖSZÖNÖM!

Vélemények:

Kolláth György alkotmányjogász, ELTE és a TF címzetes egyetemi docensének véleménye 

A sportolók egészségével, állapotuk érzékeny adataival, egyszersmind orvosaik információs helyzetével és titoktartási kötelességével kapcsolatos dilemmák megbeszélésére. Mindezek - a Szerkesztőség kérdései is - valóságos problémák, igazi ellentmondások, melyek „kezelésében" számos túlzás, egyoldalúság, antik nosztalgia vagy modernkori kihívás és félreértés tapasztalható.
Részletes vélemény -->

 

Tragiko - média Zentai Nóra - szerkesztő-riporter - MTV TeleSport

Információközlés, szórakoztatás, értékesítés, nevelés - a média feladta címszavakban. Ezek közül talán a legfontosabb a hírek átadása a „minél többet és gyorsabban, ráadásul a mindenkinél előbb" elv alapján. Csoda-e ezek után, hogy a hippokratészi esküt napjainkban egyre kevésbé veszik figyelembe?
Részletes vélemény -->

Érvényesek-e az etikai követelmények a sportegészségügyben? – dr. Jákó Péter – Országos Sportegészségügyi Intézet

A sportorvosnak számos olyan kihívással kell szembenéznie, amelyek „civil" betegekkel foglalkozó orvosok számára csak elvétve, kivételes alkalmakkor jelenthetnek problémát.

Részletes vélemény -->

 

 

Van jó megoldás? –Rodics Dániel - sportújságíró, a Magyar Röplabda Szövetség sajtófőnöke, a Nemzeti Sport korábbi röplabda és kajak-kenu sportágfelelőse

A bulvármédiumok népszerűsége miatt rendszeresen jelennek meg olyan információk a sportvilág szereplőiről, amelyekhez senkinek semmi köze. Ilyenek a sérülések, betegségek részletei is. A hazugság, elhallgatás nem tanácsos, mert manapság mindenre hamar fény derül, ugyanakkor természetesen a fennálló rend sem megfelelő.

 

 

Az orvosi titoktartás egy sajátságos rizikófaktora a sportban Nemes András - Simon Emese (SPORTJUS)®
Úgy tűnik, hogy hazánkban most jött el egy új egységes titok kódex elkészítésének az ideje.  

 

(forrás: Sportorvosi Szemle / 2007/04) 

Bejelentkezés

Regisztrálok Elfelejtettem a jelszavam

Szavazás

A hazai sportegészségügy katasztrofális helyzetben van?

A hazai sportegészségügy katasztrofális helyzetben van?

Egy, a napokban készült riportban a MOB egyik elnöki aspiránsa kijelentette, hogy a hazai sportegészségügy katasztrofális helyzetben van, és az utóbbi időkben nem hogy előrelépés történt, hanem tovább romlott a helyzet. Önnek mi a véleménye erről?







Legolvasottabb nyári cikkeinkből

Szívműködés – pulzusszám, vérnyomás

Szívműködés – pulzusszám, vérnyomás

Edzéssorozat hatására kialakuló kedvezőtlen változások. A szív ritmusos percenkénti összehúzódását a pulzusszámmal jellemezzük. Nyugalmi állapotban átlagosan a felnőtt szív percenként 72-szer dobban. Mikor megszületünk 140- szer, 1- évesen 120-szor, 7 éves korban 90- szer, 12 évesen szívünk percenként 80-szor dobban Teljes cikk megtekintés

Combizom húzódások

Combizom húzódások

Az adductor (lovaglóizom) húzódások általában hirtelen mozdulatra, a végtag erőltetett távolítására és kirotációjára következnek be, de kialakulhat izomfájdalom ismétlődő túlterhelés, mikrotraumák következtében is. Labdarúgásban típusos és gyakori sérülés. Teljes cikk megtekintés

Kreatin

Kreatin

A kreatin természetes forrásai táplálkozásunkban a húsok és halak. Az izomzatban az ATP regenerálásához szükséges a kreatinfoszfát, a kiegészítés pedig növeli az izomzatban a kreatin és kreatinfoszfát szintet, így javíthatja a teljesítményt. Teljes cikk megtekintés

Aaron Ramsey (Arsenal) sérülése

Hirdetés (x)