SPORTOLÓK TÁPLÁLKOZÁSA
Teljesítményfokozás
Kiemelt linkek

Tudtad? EPO-dopping legálisan?
A vér oxigénszállító képessége a sportteljesítmény meghatározó tényezője, a teljesítményt jelentősen korlátozhatja illetve fokozhatja ennek értéke. A vér oxigénszállító képessége illegális saját vagy idegen vér beadásával, magaslati edzőtáborokkal, továbbá hypoxiás kezelésekkel (az oxigénhiány fokozza az EPO- termelést), valamint az illegális, ám olcsó vérképzésfokozó hatású mesterséges eritropoetinnel (EPO, eritropoetin: vérképzést [erythropoesis] elősegítő hormon) és rokon vegyületeivel is növelhető. Teljes cikk megtekintés

Adaptogének és az edzésterhelés
Talán kevesen gondolnak bele abba a ténybe, hogy valójában az élsport és az aktív szabadidősport edzései nem csupán fizikai, hanem lelki és szellemi megmérettetést is jelentenek. A szervezet a terhelésre stressz-választ alakít ki. Az adaptogén vegyületek képesek a stressz-reakciót enyhíteni, az edzések utáni regenerációt gyorsítani. Teljes cikk megtekintés

Ekdiszteroidok az étrend-kiegészítésben – legális „dopping”?
Az ekdiszteroid-vegyületekről ismert, hogy a rovarok fejlődésére és átalakulására ható hormonok találhatóak közöttük. Már a már az is köztudott, hogy a növények nagy változatosságban szintetizálnak ilyen anyagokat a rovarok elleni védekezés céljából. Teljes cikk megtekintés
Sporttáplálkozás, étrend-kiegészítés
Mi befolyásolja az immunvédelmet?
A betegségekkel, fertőzésekkel szembeni ellenállást javarészt az immunrendszer biztosítja. A szervezet olyan sejteket, vegyületeket állít elő, amelyeknek segítségével megakadályozható, visszaszorítható, legyőzhető a fertőzések, betegségek jelentős része. Védekező-rendszerünket meglehetősen sok tényező (sportolás időtartama, intenzitása, meglévő betegségek, genetikai hajlam, környezeti tényezők, dohányzás, alkoholfogyasztás, gyógyszerek szedése, életkor, hormonszintek, lelki terhek, szellemi igénybevétel, stb.) befolyásolja.
Számos tudományos vizsgálat bebizonyította, hogy az immunrendszer működése az életkor előrehaladtával átalakuláson megy keresztül. Nem lehet azonban egyértelműen kijelenteni, hogy a keletkező változások kedvezőtlenek, jóllehet a szervezet működésének egyensúlya sokkal nagyobb odafigyeléssel, egészségtudatos életmóddal valósítható meg. Lesoud és munkatársai (2002) bebizonyították, hogy idősebb korban az immunvédelem hanyatlása a hiányos táplálkozással függ össze és nem elsősorban az élettani változások függvénye.
A nemek közötti hormonális különbségek eredményeként az immunvédelemben is kimutathatók bizonyos különbségek. A női nemi hormonok (ösztrogén, progeszteron) szintje - amely a menstruációs ciklusban állandó átalakuláson megy keresztül- jelentősen meghatározza a szervezet ellenálló-képességét. Általánosságban is elmondható, hogy a nők szervezete alapvetően védettebb a fertőzésekkel szemben, mint a férfiaké. Mindezt még a tesztoszteron - vagyis a férfi nemi hormon - immungyengítő hatása is kiélezi.
A lelki megterhelés, stresszhelyzetek (nagy nyeremény vagy veszteség, kapcsolatokban bekövetkező változások, stb.) jelentősen módosítják (gyengítik) szervezetünk fertőzésekkel szembeni érzékenységét. A jelenség leginkább a megnövekedett stresszhormon-szinteknek (adrenalin, noradrenalin) köszönhető. Pszichés stressz hatására a nyálban és a többi szekrétumban csökken a védelmező immunglobulin-A szint, ezáltal a nyálkahártya felületek védelme hanyatlik.
A táplálkozás is jelentős szerepet kap az immunvédelem biztosításában. A mennyiségi túltápláltság elhízáshoz vezet, amely nem csupán az egyes szervek működését nehezíti meg, hanem a fertőzésekkel szembeni védelmet is gyengíti, csakúgy, mint amikor nem veszünk magunkhoz elegendő kalóriát. Nem csupán az elfogyasztott energiamennyiség, hanem a fehérje, a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek bevitele is rendkívül lényeges szerepet játszik. Vitaminhiány fennállta esetén az immunrendszer nem tud megfelelően funkcionálni.
Calder és Kew (2002) vizsgálatai bebizonyították, hogy a hiányzó vitamin pótlásával az immunfolyamatok restaurálhatók, a szervezet védelmi rendszere teljessé tehető. Azonban a túlzott vitaminpótlás sem kedvező. Ezért a változatos táplálkozás mellett olyan étrend-kiegészítőt célszerű szedni, amelyben az értékes mikrotápanyagok a javasolt napi bevitelnek megfelelő mennyiséget hordoznak.
-
A ginzeng szerepe a felkészülésbenKülönösen az élsportban, de már a szabadidősportban is egyre nagyobb figyelem hárul az edzések és regeneráció mellett a különféle teljesítményfokozó, ill. megtartó készítmények alkalmazására. Csodaszerek persze nincsenek, mégis sok olyan étrend-kiegészítő érhető el, amelyek szedése segítheti a felkészülést. A ginzeng is ide tartozik.
-
Hogyan előzhető meg a túlterhelés állapota?Az élsport sokak szerint olyan, mint a „pengeélen táncolás”, hiszen a sportoló nap, mint nap eljut teljesítőképességének határáig. Ezért nagyon lényeges a terhelések és regeneráció közötti egyensúly megteremtése. Ha a mérleg nyelve a tréningek felé billen, akkor kialakul a túlterhelés, majd később a túledzettség állapota.
-
Alapozást segítő vitaminok, ásványi anyagokAlapozó időszakban a legtöbb sportágban az edzésmennyiség emelésére, a megtett távok növelésére, a váltakozó intenzitású, folyamatos terhelésre, ill. az izomerő növelésére helyeződik a hangsúly. Ilyenkor nagyon lényeges a szervezetet felkészíteni a folyamatos igénybevételre és mindent megtenni annak érdekében, hogy az elvesztett folyadék, energia, vitamin, ásványi anyag, nyomelemek a lehető leghamarabb pótlásra kerüljenek.
-
Férfiak és nők energiafelhasználása: van különbség?Évtizedeken keresztül úgy gondolták, hogy közepesen intenzív fizikai terhelés során a férfiak és nők energiafelhasználása megegyezik. Az utóbbi években azonban egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy ez nem így van. A nők egy megterhelő edzés alatt több zsírt, kevesebb fehérjét, ill. szénhidrátot használnak fel, mint az erősebbik nem képviselői. A férfiak izomtömege és izomereje gyorsabban fejlődik rezisztencia tréning hatására.
-
Adaptogének és az edzésterhelésTalán kevesen gondolnak bele abba a ténybe, hogy valójában az élsport és az aktív szabadidősport edzései nem csupán fizikai, hanem lelki és szellemi megmérettetést is jelentenek. A szervezet a terhelésre stressz-választ alakít ki. Az adaptogén vegyületek képesek a stressz-reakciót enyhíteni, az edzések utáni regenerációt gyorsítani.
-
A fizikai kimerültség legyőzésének ősi kínai titkaiMár a többezer éves kínai népi gyógyászat ismerte az erőnlét fokozásának, a fizikai kimerültség legyőzésének titkát. Különösen napjainkban, amikor a győzelmet sokszor csak századmásodpercek döntik el, a megfelelő felkészülésnek, regenerációnak, a megengedett szerekkel történő teljesítményfokozásnak nélkülözhetetlen a szerepe. Az alábbiakban a ginzengről írunk.
-
Miért kell az idősebb sportolóknak jobban figyelni a regenerációra?Ki gondolná, hogy egy ereje teljében lévő 30 éves élsportoló sportteljesítménye (hosszútávon és sprintekben is) gyengébb, mint 5-10 évvel fiatalabb társáé? A különbség a szervezet természetes élettani változásainak köszönhető. Az életkor előrehaladtával egyre több figyelmet, időt kell szentelni az edzések utáni regenerációnak.
-
A jó edző „aranyat” ér!Aki soha nem volt igazolt sportoló, annak talán nehéz elképzelni, hogy mennyi szerteágazó szerepe van az edzőnek, különösen az Olimpiai Játékokra készülés során. Nem elég az optimális edzésterhelést eltalálni, hanem figyelni kell a sportoló testi, lelki, szellemi válaszaira edzés előtt, közben és után.
-
Adaptogén gyógynövények - gyógynövények a sporttáplálkozásbanA sportolók azon vágya, hogy a teljesítményük javuljon évszázadokra nyúlik vissza, valahol az első versenyek, nemzetközi megmérettetések, olimpiák idejére. Világszerte a sportolók 40-60 %-a fogyaszt valamilyen étrend-kiegészítőt
-
Szorongás, versenydrukk, stressz csökkentése - gyógynövények a sporttáplálkozásbanA sportteljesítményre közvetetten a teljesítmény szorongás, a versenydrukk, a stressz csökkentésén keresztül is lehet hatni. Számos kiváló növény ismert a környezetünkben, amelynek szedatív - anxiolitikus, altató, vagy éppen hangulatjavító - szorongást oldó aktív komponense hasznos.
Teljesítményfokozás

ÚJ KÖNYV: Sportágspecifikus sporttáplálkozás
Az új, Sportágspecifikus sporttáplálkozás című könyvben a MOB által kiválasztott 21 sportágra kidolgozott részletes javaslatok (étrend-kiegészítés, étrendi minták, gyakorlati útmutató, javasolt és kerülendő élelmiszerek stb.), teljesítményfokozás, utazási tanácsok, sport hőségben és hidegben, izomtömeg növelés, befogyasztás, az étrend időzítése, sportitalok, szénhidrát töltési technikák, biológiai ritmusok és számos más, praktikus, gyakorlatias téma található. Teljes cikk megtekintés

Doppingmentes Étrend-kiegészítő Katalógus / DOKK
A most induló – és rendszeresen aktualizált és feljesztett – „Doppingmentes Étrend-kiegészítő Katalógus” (DOKK) célja a legenyhébb megfogalmazás szerint is kaotikus, ellentmondásos étrend-kiegészítő világban támogatást nyújtani az ez iránt érdeklődőknek. A katalógusban szereplő étrend-kiegészítők gyártók által és az ő felelőségükkel a rendelkezésünkre bocsátott igazoló dokumentumai NAGY BIZTONSÁGGAL igazolják,hogy a felsorolt étrend-kiegészítők használata során a MINIMÁLIS A KOCKÁZATA A VÉTLEN DOPPINGOLÁSNAK! Teljes cikk megtekintés
Bejelentkezés
Szavazás

Köszönjük, hogy szavaztál!
Miről olvasnál a SPORTORVOS.HU oldalon?
Kérünk, hogy válassz a felsorolt témák közül (akár többet is), amiről szeretnél olvasni portálunkon!Szavazás
