A térdízület legtöbbször külső behatásra sérül, a sípcsont feje direkt ütést kap előlről. Közlekedési baleseteknél is gyakori, a műszerfal ütése következtében történhet. A térd keresztszalag sérülései súlyos sérülések, mivel az ízület passzív stabilizátorai károsodnak. Legtöbbször a küzdősportokban, valamint labdarúgásban, jégkorongozásban, kézilabdában, kosárlabdában, rögbiben és a sílesiklásban fordulnak elő.
Lényegesen ritkább az elülső keresztszalag szakadásánál (1:100). Kialakulásában a túlzott berotáció és “varus stressz” játszik szerepet, típusos esetben közúti baleset eredményeként létrejövő ún. műszerfal-sérülés. Motorsportoknál, esetleg küzdősportoknál (karate, kick-box) gondolni kell rá. Klinikum és teendő szempontjából az LCA-val megegyezik.
A sérülés kialakulása
A térdízület szalagsérülései főleg az ellenféllel való ütközés következtében, de csavarodó és egyéb mozdulatok hatására is létrejöhetnek, ha azok meghaladják a normál mozgáshatárokat. A térdízület különböző szalagjai együttműködnek a térd stabilitásának fenntartásában, és minél nagyobb erőbehatások érik az ízületet, annál nagyobb a szalagok sérülésének mértéke. Általában kombinált sérülések fordulnak elő az ütközések következtében, és minél komolyabb az ütközés, annál súlyosabb és komplikáltabb a sérülés.
Tünetek, a sérülés súlyossága
A térdízület a sérülés után legtöbbször perceken vagy néhány órán belül megduzzad, a duzzanat múltával instabilitás észlelhető vizsgálattal. Csak a sérülés pillanata, valamint az erősen duzzadt ízület fájdalmas, amennyiben egyéb sérülés nem alakul ki, jelentős fájdalom nincs. Későbbiekben a térdízület – ellentétben az LCA-sérüléssel – általában nem instabillá, hanem fájdalmassá válik. A mozgáskorlátozottság mértéke a fájdalomtól és duzzanattól függ.
Helyszíni ellátás, elsősegély
A sérült végtag felpolcolása, hűtése (jegelés, jégzselé), rugalmas pólyázása a duzzanatot és fájdalmat csökkenti. Tehermentesítés (lehetőség szerint mankózás) hasznos. A sportterhelést nem szabad folytatni.
Orvosi tevékenység
Pontos diagnózis
Fizikális és stabilitás vizsgálat, rtg, esetleg MR-vizsgálat, egyéb műszeres vizsgálatok (KT-1000) szükség esetén.
Kezelés
Konzervatív vagy műtéti, műtét esetleges idejének megválasztása, gyógyszerek és fizioterápiás módszerek kiegészítésképpen.
Rehabilitáció
Bemozgató és erősítő torna, proprioceptív tréning.
Sportba való visszatérés
Minimum 6 hónap az „ideális”.
Megelőzés
Prevenciós (proprioceptív) tréning, fémpántos térdrögzítő, alapos bemelegítés.
Megjegyzések
Ritkábban javasolt műtét, mint LCA szakadás esetén. Elsősorban olyan esetekben operálunk, ha az LCP mellett a külső oldalszalag is „meglazult”. A beültetendő szalag (graft) anyaga legtöbbször saját anyag, ritkán kadaver, esetleg szintetikus (nagyon ritkán indokolt!) is lehet. A műtét sportolóknál sem feltétlenül szükséges, az LCA-pótlásnál lényegesen nehezebb, ritkább, kevesebb jó eredménnyel járó beavatkozás. Műtét után minimum 6 hét speciális rögzítés indokolt. Tehermentesítés 3-6 hét is lehet. Korai visszatérés és rehabilitáció hiánya növeli az újrasérülés veszélyét.