A felkarcsont feje kiugrik az ízvápából. A leggyakoribb ficam. Küzdősportokban gyakori.
Lényege, előfordulása
A felkarcsont feje kiugrik az ízvápából. A leggyakoribb ficam. Küzdősportokban gyakori. Amikor egy sportoló elesik, védekezésképpen felemeli a karját és kifordítja, hogy védje a testét. A ficam akkor következhet be, amikor esés közben ütést kap az ilyen helyzetben lévő kar. Az ízület ficamodhat a váll külső élére való direkt ráeséskor, vagy az ellenféllel való ütközés során, továbbá a vállat az ellenfél megragadhatja és erősen kifelé, majd hátrafelé csavarhatja, ami szintén a váll ficamát eredményezheti.
A vállficam a kimozdulás iránya szerint többféle lehet, leggyakoribb az elülső-alsó ficam.
Tünetek
Fájdalom, mozgáskorlátozottság (a felkar rugalmasan rögzített), a váll körvonala lecsapott, kézzsibbadás lehetséges.
Elsősegély
Rögzítés (háromszög kendő), fájdalomcsillapítás.
Orvosi tevékenység
Pontos diagnózis
Röntgen vizsgálat alapján.
Kezelés
Repozíció (helyretétel), utána rögzítés (Gilchrist- vagy Desault-kötés), fizioterápia, gyógytorna.
Az első ficam után a recidíva (ismételt ficam) esélye: 20 év alatt 90%, 40 év felett <10%. Ismétlődő ficamok (vállízületi instabilitás) esetén műtéti kezelés.
Sportba való visszatérés
Teljes mozgás, oldalazonos izomerő, dobómozgás 3 hónap után.
Megelőzés
Speciális sportági erősítés, védőfelszerelések.
Megjegyzés
Tilos a vállficamot helyszínen reponálni (helyretenni), a szövődmények veszélye miatt. Ez alól csak tapasztalt szakorvos lehet kivétel.
A krónikus vállízületi instabilitás alapvetően kétféle lehet. Elülső, poszttraumás instabilitás, amely a stabilizáló rendszer (labrum, tok, szalag) sérülésével jár és általában műtéti kezelést igényel. Másik forma az ízületi lazaság, nem traumás eredetű, általában kétoldali, az ízületi tok és szalagok megnyúlásával jár, és konzervatív módon kezelendő.