Bokarándulás, bokaszalag sérülések
Megoszt
A leggyakoribb sportsérülés a bokasérülés (bokarándulás, bokaficam, kiment boka bokasérülés stb.), futás vagy ugrás közben a talajra érkezéskor a boka kifordul, többnyire a külboka közelít a talajhoz, ritkábban a belboka. Leggyakoribb és típusos kosárlabdázóknál, de a többi csapat-labdajátékban is gyakori. Jellemzően a szalagok sérülnek különböző mértékben, de ugyanilyen módon csont-, ín- és egyéb képletek sérülése is kialakulhat.
Tünetek, a sérülés súlyossága
Duzzanat, fájdalom keletkezik, a boka mozgatása és a végtag terhelése fájdalmas vagy nem is kivitelezhető. A tüneteket (és a gyógyulás idejét) a sérülés súlyossága mellett az attól eltelt idő, az ismételt sportterhelés és az azonnali kezelés módja befolyásolja.
Helyszíni ellátás, elsősegély
A sérült boka minél hamarabbi felpolcolása, hűtése (jegelés, jégzselé), rugalmas pólyázása a duzzanatot és fájdalmat csökkenti. Tehermentesítés (lehetőség szerint mankózás) hasznos. A sportterhelést nem szabad folytatni.
Orvosi tevékenység
Diagnózis
Fizikális és stabilitás vizsgálat, rtg-felvétel, egyéb műszeres vizsgálatok szükség esetén.
Kezelés
Bokasérülés esetén elsősorban a konzervatív, korai funkcionális kezelés jön szóba (bokarögzítő, bokatorna, gyógyszerek és fizioterápiás módszerek kiegészítésként).
Rehabilitáció
Peroneus izomzat erősítése, proprioceptív tréning.
Sportba való visszatérés
A szalagsérülés súlyosságától függően 2-12 hét között.
Megelőzés
Prevenciós tréning (peroneus izomzat erősítése, proprioceptív tréning), ragasztás (taping), bokarögzítő, magas szárú sportcipő, alapos bemelegítés.
Fontos megjegyzések
- Bokasérülés esetén ritkán szükséges műtét;
- A 4 hétnél hosszabb rögzítés nem indokolt;
- A hosszú ideig tartó tehermentesítés (mankózás) nem hasznos;
- Az UH vizsgálat nem határozza meg a műtéti indikációt;
- A sportba való korai visszatérés és a rehabilitáció hiánya határozottan növeli az újrasérülés veszélyét.