Betöltés

Mit keresel?

Parasport Sportártalmak

Futók leggyakoribb panaszai

Megoszt
marathon futók

Melyik az a sport, melynek világszerte milliók hódolnak, hiszen olcsó, bárki számára elérhető, nem szükséges hozzá felszerelés, csupán egy jó cipő, és remekül edzi nem csak a vázizmokat, de a szívet is? A válasz egyértelmű: a futás.

És melyik az a sport, melynek gyakori velejárója a térd- és a sarok fájdalma, az Achilles-ín gyulladása, illetve a vádli belső részének fájdalmas húzódása? A válasz sajnos itt is sokak számára nyilvánvaló: ez is a futás.  Tekintsük át a futók leggyakoribb mozgásszervi panaszait, a leghatékonyabb terápiás módszereket, és a megelőzés lehetőségeit, hogy a futásnak csak a jó oldalát ismerhessük!


Általános szabályok

A futással kapcsolatos – elsősorban az alsó végtagokat érintő – panaszok zömét három ponton tudjuk megelőzni:

Futócipő

kopott futócipő - futók
Az elhasználódott futócipőt le kell cserélni

A futás során elengedhetetlen a jó állapotú, a láb egyéni felépítésének megfelelő futócipő. általános szabály, hogy 600-1000 km után le kell cserélni a futócipőt, mivel még a jó minőségű termékek is elvesztik ekkorra rezgéscsillapító hatásukat. Intő jel lehet a cipő talpán keresztben húzódó megtöretés is. Amennyiben rendszeresen és hosszú távokat futunk, mindenképpen érdemes átesnünk egy ortopédiai vizsgálaton, mivel a láb deformitásai nagyban megnövelhetik a térdre, a csípőre és a gerincre ható terhelést.

Futótechnika

A futás során elkövetett két legjellemzőbb hiba, ha valaki túl nagy lépésekkel, illetve lábujjhegyen fut. Mivel ezzel megnő a becsapódás ereje, ami jelentősen károsítja az ízületeket, célszerű odafigyelni a helyes technikára. Ha a talp leérkezésekor lábszárunk a test elé nyúlik, akkor túl nagyokat lépünk – arra kell törekedni, hogy a leérkező láb lehetőleg a tömegközéppont alá essen, ne pedig elé.

futótechnika

A landolás módja is meghatározó: fontos, hogy a láb külső részére érkezzünk, valahol a sarok és a lábközép táján, majd fokozatosan vigyük át a súlyt a láb elülső részére, az öregujjra pedig csak az elrugaszkodás pillanatában támaszkodjunk. Könnyed, gyors léptekkel haladjunk, ne trappoljunk, hisz az a lábat és a térdet egyaránt terheli. Futás közben is lényeges a helyes testtartás, ebben segít, ha előre nézünk, és nem lefelé, ha a hátunk egyenes, a vállaink pedig lazán le vannak engedve. A könyök legyen hajlítva, a kezek lazán ökölben – a karok lendítése segíti a mozgást, de figyeljünk rá, hogy ne a test előtt keresztbe lengessük karjainkat, hanem a test mellett.

Törzsstabilitás

A sportolók körében már nem számít újdonságnak, hogy sok alsó végtagi sérülés hátterében a nem megfelelően funkcionáló törzsizomzat áll. Ezért nagyon lényeges, hogy a futás kiegészítéseként végezzünk olyan gyakorlatokat, melyek a törzs stabilizáló izmait is edzik. Erre ma már számtalan módszer (pl. funkcionális tréning), és eszköz áll rendelkezésünkre (TRX, kettlebell, instabil eszközök stb.).

Tagek

Talán ez is érdekel

Kommentálj

Your email address will not be published. Required fields are marked *