Regeneráció tudatosan – 7 tipp a megfelelő felépüléshez
Megoszt
A megfelelő regeneráció ugyanúgy része a testmozgásnak, mint az aktív edzés. Mutatunk hét regenerációs tippet, amelyek segítségével hatékonyabbá teheti edzését, majd levezetheti azt.
Vegyen egy zuhanyt, majd tegye fel a lábát – míg korábban sok szabadidős és profi sportoló számára ez jelentette a regenerálódást, ma már sokkal hatékonyabb módszerek vannak arra, hogy egy kicsit gyorsabban talpra álljon.
Bemutatjuk a regeneráció legújabb és legmenőbb trendjeit és mutatunk hét tippet, amelyekről érdemes tudnia.
1) Regenerálódjon aktívan
A regeneráció nem feltétlenül jelenti a pihenést és a semmittevést – egy intenzív edzés után a levezetés állhat lassabb, „hűtő” gyakorlatokból, pl. könnyű futásból, az evezőgép lassú húzásából vagy klasszikus nyújtásból.
A mobilitási gyakorlatok szintén hozzájárulhatnak a regenerációs szakasz hatékonyabbá tételéhez. Célszerű – ha lehetséges – egy olyan sportjátékkal zárni a foglalkozást, amelynek semmi köze a mindennapi edzéshez. Ennek eredményeként a testet más ingerek érik és jobban képes feldolgozni az elért eredményeket.
2) Irány a hűtőkamra
Rendkívül hatékony módszer egész testrészek, vagy akár az egész test hűtésére, ha mínusz 60 Celsius-fokos és az alatti hőmérsékletű hűtőszaunákat vagy -kamrákat használunk. Ennek oka, hogy a test túlterhelése úgynevezett mikrotraumákat okoz az izmokban, “ezt érzi, amikor a lábai elnehezülnek”.
Ha ezeket a mikrotraumákat hirtelen szélsőséges hideg éri, akkor az meggátolja, hogy teljesen kifejtsék hatásukat. Ily módon hatékonyan megelőzhetők a fájó izmok és sérülések. A módszer szűkíti azokat az ereket is, amelyekkel az izom reagál a hidegre, és ezért gyorsabban képes lebontani a laktátot a szervezetben.
3) Amikor a jég nem csak jég
A hideg csökkenti a fájdalomérzetet, serkenti a keringést és az anyagcsere-aktivitás fokozódik. A szövet gyorsabban töltődik fel nyomelemekkel, ami a sportoló számára a felépülés érzését kelti. De van különbség hideg és hideg között. A jeges vízzel töltött kád nem helyettesítheti a hűtőkamrát.
Csak a mínusz 100 Celsius-fokos hőmérséklet csökkenti drasztikusan a test hőmérsékletét. A szárazjég is javasolt hűtésre, mert az nem olvad olyan gyorsan, és sokkal kellemesebb érzetet ad, mint a nedves hideg.
4) Használjon kompressziós csizmát
Az úgynevezett kompressziós csizmák új módszert kínálnak a regeneráció segítésére, a laktát lebontásának felgyorsítására és az anyagcsere stimulálására. Ez egy olyan csizma, amely sűrített levegőt tartalmazó kamrákból áll, amelyek körülfogják az egész lábat. Ezek a kamrák aztán felfújódnak, nyomást gyakorolva a lábban lévő vérre és nyirokfolyadékra.
Ez egyfajta nyomáshullámot hoz létre, amely a vért a test középső részére szállítja és fokozza az anyagcserét. A kezelés intenzitása különböző szakaszokban szabályozható, sérülések esetén az egyes sűrített levegős kamrák akár inaktiválhatóak is.
5) A masszázs pótolhatatlan
Alapvetően ezek az eszközök nem igazán helyettesíthetik a valódi masszázsterápiát. Mert függetlenül attól, hogy a kompressziós csizmában mekkora a nyomás, mindig csak a lábterületre alkalmazható. Ezen a ponton érdemes a klasszikus masszázsra váltani, beleértve a nyirokmasszázst is. A gyógytornász, a masszőr mindig a nyak, a nyaki gerinc nyirokelvezetésével kezdi, és így készíti fel a beteget a teljes test kezelésére.
A kompressziós kezelés ezért nagyobb nyomást gyakorol a testre, de a masszázsterapeuták kézi masszázst tudnak alkalmazni azokon a területeken, ahová például a kompressziós csizma nem ér el.
6) Figyeljen a táplálkozásra
A testmozgás okozta terhelés az izmok károsodásához vezet, amely fájdalmas, sajgó izmok vagy csökkent erő formájában mutatkozhat meg. A testmozgás utáni megfelelő regenerációban a táplálkozás kiemelt szerepet játszik. A táplálkozás révén az edzés során felhasznált energiakészlet feltöltődik.
A szénhidrát együtti fehérjebevitel közvetlenül edzés után megfelelően stimulálhatja a fehérjeszintézist. Erre megfelelő a tojás, a hús, a tejtermékek, valamint az állati és növényi ételek, például a burgonya és a tej kombinációi.
7. Szórakozás sportolás közben
Közhelynek hangzik, de: a sportolás közbeni szórakozás gyorsabb regenerálódást is jelent! Különösen a verseny eredménye döntő tényező. Különböző tanulmányok és a sportolók nyilatkozatai szerint az endorfinok felgyorsítják a regenerálódási folyamatot, ha a játék jól ment. Ennek a hatásnak az eléréséhez azonban nem kell feltétlenül versenyeznie. Még azok az amatőr sportolók is, akik az esti kocogás során érik el maximális terhelhetőségüket, jobban érzik magukat utána és gyorsabb a regeneráció.