Útmutató rákos betegek testedzéséhez
Megoszt
A rendszeres testedzés eredményeként rákos beteg esetén is javul az erőnlét, fizikai teljesítőképesség, az izomerő, csökken a fáradságérzés. Pszichés szempontból javul a beteg hangulata, csökken a depresszió és szorongás, nő az önbizalom, önbecsülés. Könnyebben épít ki a beteg társas kapcsolatokat. Mindez az életminőség javulását eredményezheti.
Irányelvek testedzésre rákos betegeknek
A mozgás fajtája: nagy izomcsoportokat igénybe vevő mozgásfajták, leginkább séta, gyaloglás, szobakerékpár ajánlható, mint legbiztonságosabb és a beteg részéről is könnyebben végezhető testedzés.
A mozgás intenzitására és tartamára vonatkozóan mindig kérje ki orvosa véleményét!
Bizonyos tünetek, panaszok, leletek esetében nem, vagy csak igen óvatosan, esetleg orvosi ellenőrzés mellett végezhető testmozgás:
- Lázas állapot:
lázas állapotban (38 °C feletti hőmérséklet) egyébként sem javallt testedzést végezni, annál is inkább, mert fertőzés jele lehet - Járási bizonytalanság, szédülés, mozgáskoordináció zavara:
balesetveszély miatt testedzés nem javasolt - Súlyosan leromlott állapot a betegség előtti testsúly több mint 35%-ónak elvesztése:
miután ez többnyire az izomtömeg elvesztését jelenti, a beteg csak igen mérsékelt mozgásra képes - Csontfájdalom:
lehetséges a csontban áttétel, ezért a csonttörés kockázata nagyobb, lassú séta ajánlható - Légszomj:
kezelőorvosával konzultáljon az okáról · - Hányinger:
ha mozgás váltja ki, csak annyi testmozgást végezzen, ami még nem okoz panaszt - Kínzó fáradtság, vagy izomgyengeség:
ha mozgás váltja ki, csak annyi testmozgást végezzen, ami még nem okoz panaszt
A tartós, a kezelések alatt és azokat követően is hosszú ideig fennálló fáradtságérzés a betegek életvitelét leggyakrabban megkeserítő panaszok egyike. Az izomzat nagy mértékű legyengülése, az izomtömeg csökkenése következménye egyrészt a betegségnek, másrészt a kezelésnek is. Elkerülendő a fáradtságot a betegnek gyakran tanácsolják a sok pihenést, fizikailag kímélő életmódot. Ez a jó szándékú javaslat azonban az elérendő céllal ellentétes eredményre vezet: a mozgáshiány többnyire csak fokozza az izomzat sorvadását, ami a teljesítőképességet, testmozgást tovább nehezíti. Ezért a mindennapi életvitelhez szükséges tevékenység mind nagyobb erőfeszítést igényel, már igen kevés mozgás is fáradtságot okoz. Az óvatosan kezdett, fokozatosan növekvő terhelést jelentő edzésprogram segítségével lehet kitörni ebből a lefelé vezető spirálból, amelyet már más betegség vonatkozásában említettünk.
Amint a beteg tapasztalja, hogy mind többet és többet tud teljesíteni, visszanyeri önbizalmát, s nem érzi azt, hogy csupán passzív eszköze a diagnosztikai és kezelési procedúráknak, de aktívan tudja alakítani saját egészségi állapotát.
Útmutató rákos beteg testedzéséhez
- A szűrővizsgálatok mind szélesebb körben való elterjedése, a modern diagnosztikai lehetőségek, módot adnak a rák korai felismerésére, a megfelelő kezelés révén pedig jelentősen javultak a túlélés esélyei. Az alkalmazott kezelés azonban többnyire számos kísérő tünetet okoz, ami a beteg közérzetét nagymértékben rontja ezért általában inaktív, mozgásszegény életmódot folytat.
- A túlzottan kímélő életmód tovább rontja a teljesítőképességet, kevés testmozgás is panaszokat okoz.
- A betegség tudata a lelki állapotot is kedvezőtlenül befolyásolja, depressziót, szorongást, befelé fordulást vált ki.
- A korán megkezdett testedzés nem csupán a fizikai teljesítőképességet, de a pszichés állapotot is kedvezően befolyásolja.
- Kezelőorvosával konzultálva ezért, amint csak lehetséges, kezdjen kondicionáló edzésprogramot az erre vonatkozó irányelvek betartásával.
- Az edzésprogramját kezelje rugalmasan, ha romlik állapota vagy közérzete, csökkentse edzésadagját, de csak akkor szüneteltesse a testmozgást, ha orvosa ezt tanácsolja.
- Kerülje a túlzottan megerőltető testedzést, úgy és annyit mozogjon, ami nem okoz komoly panaszt, de azért túlzottan ne kímélje magát.
- Tapasztalni fogja, ha rendszeresen edzi magát, fizikai teljesítőképessége fokozatosan növekszik, lelki állapota javul, már nem fárad el a legkisebb mozgástól.
- A cél az Ön számára is: nem csupán betegségéből gyógyulni, de egészségesnek lenni.