„Hip pointer” a sportos beceneve a csípőlapát zúzódásának, direkt ütés vagy esés után. Gyakori ez a sérülés a kontakt-sportokban, mint például rögbi, labdarúgás és küzdősportok.
Tünetek
Fő tünet a fájdalom a medencelapát területén. Ez a kialakuló izomspazmussal együtt sántító járáshoz vezethet. A csípőlapáton levő számos izomtapadás miatt (hasizmok felül, farizmok alul), az izom-kontrakciók fokozhatják a fájdalmat.
Elsősegély
Helyi hűtés (jegelés), pihenés, kompresszió.
Orvosi tevékenység
Diagnózis
A sérülés mechanizmusa és a fizikális tünetek alapján felállítható. Ha törésre van gyanú, röntgenvizsgálatra van szükség, amelynek segítségével a serdülők apophysealis avulsiós törése vagy a csípőlapát törése is kimutatható.
Kezelés
Komoly fájdalom esetén néhány napos részleges tehermentesítés (mankózás) javasolható. Akut esetekben kerüljük a meleg vagy agresszív jellegű fizikoterápiás kezeléseket, mivel fokozhatják a vérömleny-képződés és a járulékos duzzanat veszélyét.
Rehabilitáció
A tünetek megszűnése után is folytatjuk, stretching, majd non-kontakt sporttevékenység fokozatos megkezdése ajánlható.
Sportba való visszatérés
A sporttevékenység folytatható, ha a sportoló teljesen fájdalommentes és képes a sport-specifikus aktivitások zavartalan elvégzésére.
Megelőzés
Sportkörnyezet ellenőrzése, sportági szabályok betartása, védőfelszerelés. Az érintett terület védőpárnázása a sportolás újrakezdésekor és a későbbiekben is hasznos lehet.