Az arccsonttörés direkt trauma hatására jön létre, az okozza. Agyrázkódás is együttesen előfordulhat. A leggyakrabban a járomcsont, az állcsont, az állkapocs-csont és a homlok csontok sérülnek.
A fej sérülései általában azokban a sportágakban fordulnak elő, ahol gyors, lendületes mozgás közben a fej ütközik az ellenféllel, játékostárssal, talajjal, szerrel stb. Nagy sebességgel eszközök is ütközhetnek a fejnek, így pl. labda, korong. Vannak véletlen balesetek is, amikor gondatlanság okoz súlyos fejsérülést (pl. gerely, diszkosz, súly, kalapács). A szerről való lezuhanás, kerékpárral, motorkerékpárral való bukás és lovaglás közben is előfordulhatnak fejsérülések.
Alapvető sebészeti-traumatológiai ismeretek szükségesek a fejsérülések és az ellátás lehetőségeinek megítéléséhez. A koponya sérüléseinek osztályozása traumatológiai szempontból jól körülhatárolt és részletezett, a sportorvosi tevékenység ismeretkörébe ennek csak kis része tartozik. Fejsérüléseknél a lágyrész, a koponyacsontok, és az agy sérülhet meg.
Eszméletvesztés
Különbséget kell tenni az eszméletvesztésnél, hogy egy fejre mért ütés (pl. elesés vagy ütközés) vagy egyéb okok (pl. hosszútávfutás közben bekövetkezett keringési zavar) miatt jött-e létre? Nagyon fontos az arccsonttörés kiváltó okának pontos meghatározása és annak alapján a kezelés azonnali megkezdése.
Felső állcsont törései
A felső állcsont törései kontakt- és küzdősportokban (labdarúgás, kézilabda, jégkorongozás, ökölvívás) fordulnak elő. Erre a sérülésre van gyanú
- Felső állcsontot ért ütés;
- Fogak kimozdulása és összeharapási fájdalom;
- Féloldali zsibbadás esetén.
Ha az arcüreg megnyílik, nyílt törésnek tekintendő.
A felső állcsont töréseit műtéttel kell kezelni.
A gyógyulási idő 6-8 hét.
Járomcsont törései
Ilyen törésre van gyanú
- Járomcsontot vagy az állkapcsot ért ütés;
- A csont feletti duzzanat és nyomásérzékenység;
- Fájdalmas grimasz;
- Szemgödör alsó szélén lévő bizonytalan nyomásérzékenység;
- Kettős látás esetén.
Jól látható és tapintható a járomcsont ívének besüppedése. Kettőslátás, rágási zavar maradhat vissza. Ha a röntgenfelvételen a járomcsont impressziós törése látható, műtétet kell végezni.A gyógyulási ideje 4 hét.
Állkapocs törései
Az erőbehatás helyén direkt, az ellenoldalon indirekt törésvonal jöhet létre.
Állkapocs törésre van gyanú
- A fültájékot ért ütés;
- Szájnyitásra és a fogak csikorgatására jelentkező fájdalom;
- Fogak kimozdulása;
- Fül előtt jelentkező lokális nyomásérzékenység esetén;
Helyszíni ellátás, elsősegély
Legelső feladat a légúti elzáródás, nyaki trauma vagy koponyán belüli sérülés lehetőségének a kizárása. Ellenőrizni kell a szemek, az orr, a gége, a fogak és az íny állapotát. Ha az arcsérülés következtében légzési akadály gyanúja merül fel, sürgős a szabad légutak biztosítása.
Orvosi tevékenység
Diagnózis
Fizikális vizsgálat és speciális röntgenfelvételek alapján. CT vagy MRI is szükséges lehet.
Kezelés
Az elmozdulással járó arccsonttörés esetén többnyire rekonstrukciós műtétek szükségesek. A kezelés szájsebész kompetenciája.
Rehabilitáció
Az állkapocs sérülései alapos rehabilitációt igényelnek. Ez fizikoterápiából, manuálterápiából, mozgás- és koordinációs gyakorlatokból áll.
Sportba való visszatérés
Az arccsonttörés után sporttevékenység folytatása akkor engedélyezhető, ha a sportoló teljesen felépült, és minimális az újrasérülés veszélye. Az ezzel kapcsolatos véleményt szájsebésztől kell kikérni. A sportolók – természetesen a sérülés kiterjedésétől függően – már korábban, a gyógyulási folyamat alatt is végezhetnek edzést, de megfelelő védőeszköz használata kötelező.
Megelőzés
Védőeszközök (arcvédő vagy a teljes arcot védő sisak).
Forrás: Berkes I.: “A sportorvoslás alapjai. Sportsebészet” (OSEI, 1998) és “Sportsérülések ellátása” (kézirat, szerkesztő: Prof. Dr. Berkes István)