Mi az a lúgos étrend és javíthatja-e a teljesítményt? – népszerű sportdiétákról szakszemmel
Megoszt
Manapság annyi divatos diéta van forgalomban, hogy nehéz lépést tartani a körülöttük lévő felhajtással! Az egyik ilyen őrület, amely kiállta az idő próbáját, a lúgos étrend, lúgus diéta.
A 2010-ben létrehozott lúgos étrend azon az előfeltevésen alapul, hogy a különböző élelmiszerek különböző pH-szinttel rendelkeznek, és vagy savas vagy lúgos kategóriába sorolhatók. Ezeknek a lúgos vagy savas élelmiszereknek bizonyos mennyiségű fogyasztása aztán állítólag befolyásolja a szervezet belső pH-szintjét.
A követői szerint a magas savtartalmú élelmiszerekből álló étrend a „diéta által kiváltott acidózis” állapotát idézi elő, ami rossz egészségi állapothoz vezet. A sportolói populációra jellemző, hogy a túlságosan savas testi pH állítólag negatívan hat a teljesítményre, mivel meghosszabbítja a regenerálódási időt, gyengíti a testszöveteket (így a sportoló hajlamos a sportsérülésekre) és csökkenti az energiaszintet. Az étrend arra ösztönzi az embereket, hogy a savas ételek ellensúlyozására több lúgos élelmiszert válasszanak, és a lúgos és savas ételek 80:20 arányú arányát támogatja az optimális pH-egyensúly megteremtése érdekében, ami viszont optimális egészséget eredményez.
A valóságban ez azt jelenti, hogy ki kell hagyni a savtermelő élelmiszereket, beleértve a vörös húst, halat, baromfit, tejtermékeket, cukrot, gabonaféléket, hüvelyeseket, desztillált vizet, egyes gyümölcsöket… Érted? Pont a lényeget!
Korábban az általános egészséggel és jóléttel kapcsolatos előnyökkel hozták összefüggésbe, de a lúgos táplálkozást mostanában egyre inkább úgy népszerűsítik, mint a sportolók számára egy olyan módot, amellyel extra előnyre tehetnek szert a versenytársakkal szemben. Egy gyors keresés a Google-on rengeteg találatot hoz fel – cikkek, blogbejegyzések, online fórumok -, amelyek a lúgos táplálkozás előnyeit hirdetik a teljesítmény javítása érdekében. És minden egyes cikkel újabb és újabb állítások jelennek meg:
„A lúgos víz nem csak gyorsabban fog segíteni futni, de magasabbra is fogsz tőle ugrani, és nagyobb erőre teszel szert.”
„A lúgos étrend bevezetése a táplálkozási rendszerbe [a sportolók] észreveszik, hogy javul az energiaszintjük, az állóképességük, az állóképességük és a kondíciójuk”
A lúgos diétáról azt is állítják, hogy enyhíti a csontritkulást, csökkenti a gyulladást és még a rák növekedését is.
Hírességek támogatása? Tessék! Ezek is megvannak.
Elle Macpherson a lúgos diétának tulajdonítja, hogy „a teste” újra a helyére került, míg Shan Stratton amerikai sporttáplálkozási tanácsadó szintén szószólója, aki sportolóinak eredményeit a lúgos víz rehidratálásra való használatának tulajdonítja. A Stratton által támogatott lúgos víz azt állítja, hogy „jelentősen növeli a sportolók állóképességét, teljesítményét és regenerálódását, mivel képes a szervezetet sejtszinten hidratálni és hatékonyan pufferelni az anyagcsere-hulladékot”.
De vajon beváltja-e a diéta a nagy hype-ot?
Először is foglalkoznunk kell a lúgos diéta alapjául szolgáló tudományos eredményekkel. Ezt úgy tesszük meg, hogy megkérdezzük, vajon a túlnyomórészt lúgos ételeket tartalmazó étrend fogyasztása valóban lehetővé teszi-e számunkra az optimális pH-egyensúly elérését.
Eredmények? A rövid válasz: NEM.
Bár az általunk elfogyasztott élelmiszerek savassága/lúgossága közvetlen hatással van a vizeletünk pH-értékére, a vér pH-értékét nem befolyásolja. Az emberi szervezet számos hatékony mechanizmussal rendelkezik, amelyek az egész testben szorosan szabályozzák a pH-szintet, így szinte lehetetlen, hogy a külső hatásoknak következménye legyen. Alapvetően a szervezet elég jó munkát végez a saját pH-egyensúlyának fenntartásában anélkül, hogy ezt diétával segítenénk.
A többi állítással kapcsolatban elmondható, hogy jelenleg nincs olyan bizonyíték a szakirodalomban, amely azt mutatná, hogy a lúgos ételekben és italokban gazdag étrend fogyasztása a fentiekben ismertetett módon fokozná a sportteljesítményt. Továbbá nem találkoztam olyan bizonyítékkal, amely a fokozott sportteljesítmény és az optimális sav-bázis egyensúly között közvetlen kapcsolatot mutatna.
A lúgos diéta mellett szól, hogy a tudományos alapossága ellenére a lúgos diéta a gyümölcs- és zöldségfogyasztás növelésére ösztönöz, és korlátozza a finomított cukrokban és telített zsírokban gazdag feldolgozott élelmiszerek fogyasztását. Ugyanakkor még mindig bizonyos élelmiszerek, köztük egyes gyümölcsök és zöldségek szükségtelen elhagyását szorgalmazza. Azt tanácsolom, hogy ha elhatározta, hogy lúgosítani fog,
tekintsen rá úgy, mint egy lehetőségre, hogy növelje a zöldségfogyasztását, vagy mint egy lehetőségre, hogy csökkentse az alkohol és a gyorséttermi ételek fogyasztását.
Íme egy stratégia a lanyha energiaszint leküzdésére! Ennyi az értelme, nem több!
Forrás: Ashlea Lyons írása (Sports Dietitians Australia)
Kövess minket itt is, ott is!