Anyagcsere folyamatok intenzív terhelés során
Megoszt
Az intenzív terhelés úgy definiálható a sporttudományban, mint bármely olyan intenzitás, amelynél a steady-state körülmények már nem tarthatók fenn. Több módon végezhető, mint pl. intenzív erőteljes terhelés, sprintfutás, kerékpározás, úszás stb. során, vagy inkább erő-sportágaknál, mint pl. a súlyemelés.
Mitokondriális légzés
A mitokondriális légzés vizsgálata az oxigénfogyasztás mérésével történik. Intenzív terhelés során a mitokondriális légzés növekedése gyorsan jön létre (30 mp-es maximális kerékpározás során a mitokondriális légzésből származó ATP 25-40 %-ban járul hozzá az izom kontrakcióhoz).
Kreatinfoszfát
Izombiopsziás tanulmányok igazolják, hogy az izom kreatinfoszfát a 100 m-es sprintfutás különböző intervallumainál folyamatosan csökken. A legnagyobb csökkenés az első 40 méternél figyelhető meg, ezt követően a csökkenés üteme kisebb. (Az izombiopszia előkészítése legalább 20 mp-ig tart, amely alatt tekintélyes kreatinfoszfát képződhet újra.) A kreatinfoszfát tartalom nagyobb a gyors rostokban, mint a lassú rostokban, így a gyors rostokban nagyobb a kreatinfoszfát csökkenése, csaknem teljesen kiüríti az izom kreatinfoszfát raktárai, reciprok anorganikus foszfátnövekedést eredményezve.
Glikogenolízis, glikolízis
Az izom glikogenolízis a legnagyobb az intenzív terhelés kezdeti szakaszában, és az idő függvényében exponenciális módon csökken. Az izom glikogén igen fontos intenzíven végzett terhelés során, de a glikogenolízis folyamatosan csökkenő sebessége a terhelés során megkérdőjelezi az izom glikogén raktárak feltöltésének szükségességét. A glikolízis sebessége a glikogenolízishez hasonlóan viselkedik ilyen terhelés során is.
Alanin termelés
Az aminosavak felszabadulása a vázizomból fokozódik intenzív terhelés során. Az alanin elsődleges forrása a piruvát aminálása, az alaninképzés kapacitása nagyobb az oxidatív izomrostokban, mint a gyorsrostokban. Tehát az aminosav nemcsak alacsony szénhidrát-ellátottság esetén képződik hosszan tartó terhelés során. Amennyiben az izomban a piruvátból alanin képződik, nem tejsav, ez megakadályozza az acidózis további növekedését.
Laktát termelés és acidózis
Mind az izom, mind a vér pH csökken intenzív terhelés során, jelezve az acidózist. Az izom pH tágabb határok között változik, mint a vér pH. Mivel az alacsony pH gátolja a glikolízis „rate limiting” enzimének, a foszfo-fruktokináznak az aktivitását, valamint az ATP-ase-ok aktivitását is kedvezőtlenül befolyásolja, így rontja az izom anyagcserét.
Kövess minket itt is, ott is!