Térdkalács ficam
Megoszt
Térdsérülés. A térdkalács ficam során kimozdul normál helyzetéből, mindig a térd külső oldala felé, majd a kóros helyzetben marad (ficam), vagy csak részben mozdul oldalra és visszatér a normál helyzetbe (félficam, subluxatio). A ficamok sportolóknál gyakrabban direkt ütés vagy rúgás következtében történnek. Előfordulhat sérülés nélkül is, lazább szalagrendszer, vagy a térdkalács alatti ízület alakja, fejlődési variáció miatt.
Tünetek
Hajlított térd mellett az ízület külső oldalán jól látható és tapintható a ficamodott helyzetű térdkalács, akut esetben a fájdalom erős, az ízület megduzzad, mozgatása alig lehetséges. A térdkalács belső oldalán nyomásérzékenység észlelhető.
Azonnali tennivalók (elsősegély)
A ficamodott térdkalács helyremozdítása (repozíciója) a helyszínen csak szakértő által kísérelhető meg, de a fájdalom miatt narkózis nélkül nem mindig sikeres. A sérült végtag nyugalomba helyezése, hűtése, tehermentesítése szükséges. A sportterhelés folytatása nem lehetséges.
Orvosi tevékenység
Pontos diagnózis
Rtg az esetleges törések kizárására.
Kezelési módszerek
Konzervatív kezelés (rögzítés 4 hétig, majd gyógytorna) vagy műtét. Ismétlődő (recidív, habituális) ficamoknál műtét szükséges.
Rehabilitáció
Ggyógytorna a legfontosabb eleme.
Sportba való visszatérés
2-3 hónap általában szükséges.
Megelőzés
Combizomerősítés, alapos bemelegítés.
Megjegyzések
Műtét időnként szükséges, akut artroszkópia az esetleges porcfelszín sérülések ellátására, a belső oldali szakadt tok varrata. Korai visszatérés, gyenge combizomzat és rehabilitáció hiánya növeli az újrasérülés veszélyét.
Amennyiben a térdkalács-ízület (femoro-patellaris ízület) nagyon fejletlen, a gyermek és serdülőkori panaszok miatt élsport csak kevés sportágban lehetséges.