Egy veszélyes kombináció: az X-szindróma
Megoszt
Csaknem 15 évvel ezelőtt kapta az X-szindróma elnevezést, az a betegségcsoport, amely a magasvérnyomás betegség, zsíranyagcsere zavar, cukorbetegség, elhízás kombinációjából áll.
Önálló betegség voltát sokan vitatják, azonban kétségtelen, hogy ezeknek a kórképeknek az együttes előfordulása nem tekinthető ritkának.
Okának régebben az elhízást tekintették, mai felfogás szerint azonban inkább a hasnyálmirigy által termelt inzulin felszaporodása a vérben, párhuzamosan a sejtek inzulinérzékenységének csökkenésével áll a háttérben, amit viszont a magas zsír és cukor tartalmú étrend, valamint a mozgásszegény életmód vált ki. A vérben lévő magas inzulinszint okozza a magas vérnyomást, az inzulinérzékenység csökkenése a 2-es típusú cukorbetegséget, az alma típusú elhízás a zsíranyagcsere zavarát és ezek a betegségek együttesen vezetnek az érelmeszedéshez, amely a szív koszorúereit beszűkítve koszorúér-betegségre, következményesen szíveredetű halálozásra vezethet. Ezért is vannak akik e szindrómát “titkos gyilkos”-nak nevezik.
Az előzőekben szó volt róla, hogy a rendszeres testedzés kedvező hatású a magasvérnyomás betegségben, cukorbetegségben, elhízásban és a zsíranyagcsere-zavarokra is. Mindebből következően hasznos kiegészítője az X-szindróma kezelésének.
Legjobb megoldás természetesen ebben az esetben is a megelőzés, tehát kezdődő súlyfelesleg, túlsúly esetében diéta és testmozgás segítségével megszüntetni a túlsúlyt. Ellenkező esetben nem ritkán tapasztaljuk, hogy a beteg súlyának növekedésével párhuzamosan egy idő után vérnyomása is magasabb lesz, kialakul a 2-es típusú cukorbetegség, a zsíranyagcsere zavara, majd a koszorúerek szűkülete, vagyis az X-szindróma képe.
Milyen testedzés javasolható X-szindrómában?
Miután több kórkép együttes előfordulásáról van szó a testedzés formáját, intenzitását, gyakoriságát, időtartamát az egyes betegségek súlyosságától függően javasolhatjuk, erre vonatkozóan tehát az érintett kórképeknél már leírt irányelvek tekinthetők mérvadónak. Ebből következően a mozgásprogramnak ebben az esetben is egyénre szabottnak kell lennie, ha ugyanis túl óvatosan, minimális intenzitással és időtartammal végezzük, nem érjük el a kívánt pozitív hatásokat, ellenkező esetben viszont, ha túladagoljuk a mozgást, ez veszélyekkel járhat.
A testedzést megelőzően feltétlenül szükséges konzultáció a kezelőorvossal és terheléses EKG elvégzése.
Általános irányelvként javasolható testmozgás:
- típusa: aerob jellegű, dinamikus, nagy izomcsoportokat meg mozgató (séta, gyaloglás, kerékpár, úszás stb.), kiegészítve kis súlyokkal (1,5-2,0 kg) való izomerősítéssel,;
- intenzitása: 50-70%-a a maximális pulzusszámnak,
- időtartama: 15 perccel kezdve fokozatosan emelve 60 percre (5-10 perc bemelegítés és levezetés),
- gyakorisága: heti 5-7 alkalommal,
- fokozatosság: mindenkor a beteg aktuális állapota mérvadó. Tanácsos ebben az esetben is kezdetben inkább az időtartamot óvatosan növelni, s amennyiben ez nem okoz panaszt, emelhető az intenzitás is.
Útmutató elhízottak testedzéséhez:
- Ha úgy érzi testsúlya gyarapodott, ruhái szűkebbek, mérje meg Útmutató testsúlyát, s ha túlsúlyos, de egyébként egészséges, haladéktalaelhízottak nul – nem a jövő héten! – kezdjen el testedzést, vagy sportolást, testedzéséhez egyben változtasson eddigi étrendjén is.
- Ha már elhízottnak tekinthető, konzultáljon kezelőorvosával, s ha egyébként nincs ellenjavallata kezdjen el rendszeres testedzést és diétát.
- Ha kóros mértékű az elhízása, kezelőorvosával megbeszélve, lehetőség szerint ezzel foglalkozó egészségügyi intézményben kezdje meg a mozgásterápiával kiegészített diétát, vagy gyógyszeres kezelést.
- Leghasznosabb a hetente legalább öt alkalommal végzett, fokozatosan emelkedő intenzitású testmozgás, alkalmanként 50-60 percig. De használjon ki bármilyen lehetőséget, amikor, ha 5-l0 percig is, de testmozgást végezhet.
- Mérje naponta, lehetőleg reggel, ruhátlanul testsúlyát. Ha az előző naphoz képest testsúlya nőtt, gondoljon arra, hogy előző napi energiamérlege pozitív volt, vagyis több kalóriát fogyasztott a táplálékkal, mint amit elhasznált a testmozgással.
- Ha testsúlya néhány napig változatlan, esetleg kissé nőtt diéta és testmozgás mellett is, ne keseredjen el, ne legyen bűntudata, gondoljon arra, hogy kondicionáló programja hosszútávú. Ha hetente 60-80 dekagrammot fogy, legyen elégedett.
- Ha az elhízáshoz más betegség is társul, edzésprogramjának megtervezésénél vegye figyelembe ezen betegségek esetében ajánlott óvintézkedéseket.
- Ne feledje: a sorsa a saját kezében van. Ha következetesen betartja az étkezésre és testmozgásra vonatkozó javaslatokat, meg van a lehetősége annak, hogy a kezdeti mozgásterápiától eljusson akár a sportolásig is.
- Vezessen edzésnaplót a naponta mért testsúly és testmozgás, valamint az étkezés feltüntetésével.
- Respektálja tüneteit: ha testedzés közben fájdalmat, vagy egyéb panaszt, szokatlan fáradtságot érez, forduljon orvosához.
- Ne higgyen a csodákban vagy csodaszerekben: a testsúlycsökkentés legjobb mödja a diéta és testedzés.
- Gondolkozzon pozitívan: ha rendszeresen végzi testedzését napról napra javulni fog erőnléte, közérzete. Ha a testmozgás életmódja részévé vált, ha nem is érte még el a kívánt testsúlycsökkenést, mégis egészségesebb lett