Betöltés

Mit keresel?

Sportpszichológia Sporttudomány

Célkitűzés jelentősége a sportban

Megoszt

A cél egyszerűen valami, amit el akarsz érni; egy cselekvés tárgya vagy célja. Bár a célok tudattalan szinten is működhetnek, a célmeghatározás folyamata a célok tudatos meghatározását és finomítását, valamint a célok előrehaladásának értékelését jelenti. A célok fogalma és a célmeghatározás gyakorlata jól ismert és bevált olyan környezetben, ahol a teljesítmény fokozása a cél. A célok megértése azért fontos, mert olyan széleskörű funkciót töltenek be azok gondolatainak és viselkedésének befolyásolása szempontjából, akik számára fontos a részvétel, a sikeresség és a teljesítmény.

A teljesítménypszichológia tágabb területén, ahol a cél a termelékenység fokozása a különböző formákban, a célmeghatározás mint stratégia hatékonyságát következetesen igazolták a feladatok, csoportok, célmeghatározási módszerek és teljesítménymutatók tekintetében. Bár feltételezték, hogy a célok pozitív hatásai megismétlődnek a sport- és edzéskörülmények között, a sporttal kapcsolatos kutatások nem mutatták ki egyértelműen, hogy a célok ugyanolyan hatékonyan működnek ezen a területen. Az okokat széles körben vitatták, a konszenzus szerint a minta és a feladat jellemzői jelentősen eltérnek a sportban. Ennek ellenére a sportolók célmeghatározási gyakorlatát leíró tanulmányok megerősítették, hogy majdnem minden sportoló kitűz célokat, és a többség hatékony céloknak tartja azokat. Ez a bejegyzés rövid áttekintést nyújt a sportban történő célmeghatározás jelenlegi helyzetéről, és adott esetben kritikával illeti a célmeghatározási koncepciók sportra és a sportolókra való átvitelét. A szándék nem az, hogy kimerítő áttekintést nyújtson, hanem inkább az, hogy kiemelje a célok és a célmeghatározás azon aspektusait, amelyek mind elméleti, mind pedig alkalmazott szempontból a leglényegesebbek a sportban.

Célkitűzés jelentősége a sportban

A célok típusai

A célok mint cselekvési cél meghatározása arra szolgál, hogy a célokat a célvezérelt viselkedés mögött álló hajtóerőként (vagy kognitív szabályozóként) ábrázolja. Következésképpen a sport többrétegű területén belül, ahol az elköteleződés jellege és szintje annyira eltérő, a viselkedés ezen mögöttes mozgatórugói sokféle formát ölthetnek. Például a viselkedések (célok) előzményei a következő olimpián való aranyérem megszerzésétől kezdve a sérült láb fizioterápiás kezelés során történő további két fokos hajlításán keresztül a forma fenntartásáig a sprintelés során történő magas térdfelhúzásig terjedhetnek.

A sportpszichológiai szakirodalom következetesen három nagy céltípust különböztet meg: eredménycélok, teljesítménycélok és folyamatcélok.

Az eredménycélok a tevékenységben részt vevő mások teljesítményével kapcsolatos szándékokat írják le. Ezeknek a többi céltípustól való kulcsfontosságú elhatárolása a társadalmi összehasonlítás fogalma. A győzelem célkitűzése az uralkodó eredménycél; azonban a versenyen való helyezés, a döntőbe jutás vagy egyszerűen a csapattársak legyőzése egyéni versenyben szintén az eredménycélok példái.

Az eredménycélokkal ellentétben a teljesítménycélok a személyes teljesítmény szintjén alapulnak, és teljes mértékben önmagukra vonatkoznak (szubjektívek). A tipikus teljesítménycélok közé tartozik egy verseny lefutása egy bizonyos idő alatt, egy bizonyos távolság átugrása, egy bizonyos súly felemelése, vagy egy edzéshelyzetben egy bizonyos számú ismétlés elvégzése – esetleg egy bizonyos időn belül; ezek a teljesítmény produktumaira vonatkoznak. Ezek a célok általában számszerű kritériumokon alapulnak (pl. egy méter hatvanöt centimétert kell ugrani), és egy előre meghatározott szubjektív teljesítménynormára vonatkoznak.

A folyamatcélok hasonlóan önreferenciálisak, de megkülönböztethetők a teljesítménycéloktól, mivel a teljesítmény produktuma helyett a teljesítmény folyamatára összpontosítanak. A folyamatcélok szórása ezt követően sokkal szélesebb körű, mint az eredmény- és teljesítménycéloké. Például a pisztolylövők szívritmusának szabályozására szolgáló légzéstechnikáktól kezdve a golflabda repülésének lelki szemei előtt történő elképzelésén át a a kosárlabdában dobás előtt a félpályás presszing végrehajtása során a pozíció megtartására való összpontosításig terjedhetnek. Lényegében a folyamatcélok a hatékony teljesítményhez hozzájárulónak tekintett viselkedésmódok végrehajtására összpontosítanak.

Viszonylag kevés tanulmány vizsgálta a különböző típusú célok használatának konkrét hatásait. A kutatások közül azok, amelyek ezt megtették, némi – bár korlátozott – megerősítést találtak az eredménycélok használatára, míg a teljesítmény- és folyamatcélok használatára mérsékelt vagy erős megerősítést nyújtottak. Ezen túlmenően azt is feltételezik, hogy a céltípusok kombinációja hatékonyabb lehet, mint bármelyik típus önmagában. A teljesítménycélok előnye (legalábbis az eredménycélokhoz képest) abban rejlik, hogy jobban ellenőrizhetők és rugalmasabbak, mint az eredménycélok; nem függnek mások teljesítményétől. A teljesítménycélok elérését azonban továbbra is befolyásolhatják külső tényezők, mint például a környezeti feltételek, a szerencse, a bírói (pontozói) döntések, vagy akár a személyes teljesítményszintek természetes ingadozása. A folyamatcélok ezzel szemben szinte teljes mértékben az egyén ellenőrzése alatt állnak, így nincs lehetőség arra, hogy külső tényezők megzavarják a megvalósításukat. Kissé paradox módon azok a tanulmányok, amelyek a sportolók célmeghatározási gyakorlatát vizsgálták, többségükben azt találták, hogy a sportolók sokkal inkább eredmény- és teljesítménycélokat használnak, mint folyamatcélokat. Ez a folyamatcélok kevésbé kézzelfogható jellegének (pl. a légzés szabályozása vagy a labda röppályájának vizuális képének megalkotása), valamint annak a megnyugtató érzésnek lehet a következménye, hogy sok sportoló közvetlenül megfigyelheti vagy ellenőrizheti a teljesítményszintjét.

Célkitűzés jelentősége a sportban

Miért hatékonyak a célok?

A célmeghatározást széles körben a legnépszerűbb alapvető sportpszichológiai technikának tartják, és szerves részét képezi minden olyan mentális edzésprogramnak, amelynek célja a sportolói potenciál maximalizálása. Pszichológiai szempontból vitathatatlanul a sportolói és edzői kapcsolat alapköve, és számos más stratégiát támogat vagy alátámaszt, például a bizalomépítést és a motiváció fokozását.

A sportban történő célmeghatározásról szóló szakirodalom áttekintése során két megkerülhetetlen következtetés marad: Először is, a célok működnek; másodszor pedig, a hatékonyságuk mögött álló mechanizmusok sem jól ismertek, sem pedig nem dokumentáltak különösebben jól. Ez utóbbit esetenként annak tulajdonították, hogy a célmeghatározással kapcsolatos korai kutatások korlátozott elméleti alapokkal rendelkeztek. Hasonlóképpen, az újabb kutatásokat is kritizálták, hogy nem jutottak túl a teljesítményhatások megerősítésén: Nem vették figyelembe azokat a tényezőket, amelyek közvetíthetik a célok és a tényleges sportteljesítmény közötti kapcsolatot. Most a célok pozitív hatásainak hátterében álló mechanizmusokra fordítjuk figyelmünket.

Megszilárdult az a nézet, hogy a célok motivációs hatásokon keresztül segítik elő a teljesítményt. A célmeghatározás sportban való alkalmazásával kapcsolatos alapvető munkák azt sugallták, hogy a célok négy fő módon befolyásolják a feladat teljesítését:

  • a feladatra irányítják a figyelmet,
  • elősegítik az erőfeszítés növelését,
  • bátorítják a kitartást a kudarcok ellenére, és
  • elősegítik a feladattal kapcsolatos új stratégiák előmozdítását (Milyen más módon tudnám elérni ezt a célt?).

Anekdotikusan a céloknak ez a motivációs funkciója alátámasztott, a sport területén végzett kutatások azonban korlátozottak. Míg a célok teljesítményre gyakorolt motivációs hatása nagyrészt közvetlen, a célok közvetett hatást is kifejthetnek a bizalom változásán keresztül. A célok bizonyos időn keresztül történő sikeres elérése kulcsfontosságúnak tekinthető a képességek egyéni megítélésének megváltoztatásában. A célok elérésével új célok kerülnek meghatározásra; ahogy ezek az új célok megvalósulnak, a teljesítők erősebb és stabilabb önbizalomszintet alakítanak ki. A célok elérésének ismételt kudarca viszont aláássa az önbizalmat.

Bár feltételezhető, hogy a különböző típusú célok funkciója eltérő lehet, kevés tanulmány vizsgálta a különböző céltípusok (pl. teljesítmény- vs. eredménycélok) relatív hatásait. A sport- és edzéspszichológián belüli kutatók a kevés elvégzett munka alapján azt állítják, hogy a célok hatékony használata szempontjából alapvetőnek tűnik az önreferenciával kapcsolatos folyamat- és teljesítménycélokra való összpontosítás, nem pedig az eredménycélokra. Kissé paradox módon azt is feltételezik (és anekdotikusan erősen alátámasztják), hogy az eredménycélok (pl. az a vágy, hogy egy adott sportágban a világ legjobb 10 közé kerüljünk) elősegítik a hosszabb távú motivációt.

A hatásmechanizmusokat tekintve a folyamatcélok használatát vizsgáló korlátozott számú kutatás azt sugallja, hogy kedvező hatásuk a feladatra való fokozottabb összpontosításnak, az önbizalom növelésének, a mások általi értékeléssel kapcsolatos aggodalmak csökkentésének és a feladat megismerése iránti személyes érdeklődés fejlesztésének tulajdonítható. Az eddigi munkák szűk köre azonban megerősíti a célmeghatározás működésének megértésére irányuló kutatás fontosságát, és ennek következtében annak biztosítását, hogy világos iránymutatásokat adjunk a hatékony célmeghatározás elősegítésére.

Célkitűzés jelentősége a sportban

A hatékony célmeghatározás kerete

Amint arra az előző szakaszban utaltunk, a célokkal kapcsolatos korai elméletalkotás azonnali ösztönzést adott a sporttal kapcsolatos kutatások számára. Ezek a kutatások nem azt próbálták megmagyarázni, ahogyan az várható lett volna, hogy a célok hogyan működnek a teljesítményfokozás érdekében, hanem inkább a cél konkrét tartalmára és annak hatásaira összpontosítottak. Következésképpen, bár nem feltétlenül növelte a célok működésének megértését, ez a kutatás némi tisztánlátást nyújtott a hatékonynak tekinthető célok természetét illetően. Legalábbis a szakemberek számára hasznos keretet biztosított, amelyre a jövőbeni célmeghatározási beavatkozásokat alapozhatják. A következő bekezdések röviden összefoglalják és kritikával illetik ezt a munkát a sportolók és edzők megfelelő célok természetéről szóló oktatásával kapcsolatban.

A sportban a célok tartalmával kapcsolatos kutatások némileg alátámasztották a célok pozitív hatását, és rávilágítottak a hatékony célok számos tulajdonságának fontosságára. Ezeket a szempontokat gyakran nevezik a célmeghatározás és a teljesítmény kapcsolatának moderátorainak, mivel kulcsfontosságúnak tartják a célok azon tulajdonságainak leírását, amelyek lehetővé teszik, hogy a célok hatékonyak legyenek. A célok szempontjai közé tartozik a célok nehézsége, a célok specifikussága, a célok közelsége és a célok kollektivitása.

Célnehézség

A tudatos célok és a feladatteljesítmény közötti kapcsolatra vonatkozó, szervezeti környezetben végzett kutatások egyik legkorábbi következtetése az volt, hogy a specifikus és nehéz célokra törekvő egyének jobban teljesítettek, mint azok, akiknek specifikus és könnyű céljaik voltak, azok, akiknek homályos céljaik voltak (pl. „a legjobbat akarom kihozni magamból”), és azok, akiknek nem voltak céljaik. Bár nyilvánvaló (bár széles körben vitatott) kontextuális különbségek vannak az üzleti és a sportkörnyezet között, a sporttal kapcsolatos kutatások azt sugallják, hogy a célok közepes nehézségi szintje a leghatékonyabb a teljesítmény elősegítésében. Továbbá a sportban a rendkívül nehéz célokra adott válaszok nagyon eltérőek voltak – ahelyett, hogy visszavonták volna az erőfeszítéseiket, a sportkörnyezetben az egyének, amikor viszonylag nehéz célokkal szembesültek, módosították azokat, hogy biztosítsák, hogy relevánsak és elérhetőek maradjanak. Hasonlóképpen, ami a specifikusságot illeti, míg a specifikus célok hatékonyabbak, mint a célok hiánya vagy a homályos célok, a sportkörnyezetben a „legjobbjukat nyújtani”-ra utasítottak nem teljesítenek rosszabbul. Azzal érvelnek, hogy ez azért van, mert a sportban résztvevők egyik alapvető különbsége, hogy az ilyen típusú kétértelmű javaslatokra válaszul aktívan részt vesznek a személyes célmeghatározásban.

Célközelség

A célközelség a célok időbeli aspektusára utal, és ez a közvetlen szándékoktól a jövőbeli törekvésekig terjedhet. Hosszú távú céloknak azokat nevezik, amelyek megvalósítása 6 vagy több hétre van, míg az ennél rövidebb időtartamú célokat rövid távú céloknak nevezik. A sportkörnyezetben végzett célközelség-kutatások meglehetősen korlátozottak; a kutatók azonban azt sugallják, hogy a hosszú távú és rövid távú célok kombinációja hatékonyabb, mint bármelyik típus önmagában történő alkalmazása. Vitatható, hogy az e területen végzett korlátozott kutatások nagy része egyszerűen azt mutatja, hogy a célok megléte jobb, mint a célok hiánya. Mindazonáltal a hatékonyság szempontjából a legfontosabb üzenet az, hogy a hosszú távú célok a legnagyobb valószínűséggel akkor segítik elő a teljesítményt és a motivációt, ha a rövid távú célok rugalmas és ellenőrizhető lépcsőfokokat jelentenek a célok eléréséhez. Más szóval, a hosszú távú célok irányt adnak, míg a rövidebb távú célok lehetőséget nyújtanak a bizalom fejlesztésére és a motiváció fenntartására a távolabbi célok eléréséhez.

Célkollektivitás

A célkollektivitás tanulmányozása a csapat- vagy csoportcéloknak a kollektív teljesítményre gyakorolt hatásával foglalkozik. A sportban a csapatcélokkal kapcsolatos korai munkák azt sugallták, hogy ezek a célok elősegíthetik a csoportteljesítményt, és emellett elősegítik a csapat elégedettségét, kohézióját és motivációját. Konkrétan a csapatcélok azzal érvelnek, hogy irányt mutatnak a csapatnak, és segítenek az egyes tagoknak megfelelő személyes célokat meghatározni a csapat céljainak támogatása érdekében. Továbbá logikus, hogy a csapatcélokhoz egyéni céloknak kell társulniuk, hogy biztosítsák a feladatra való összpontosítást és az erőfeszítések szintjének fenntartását a csapaton belüli egyének részéről. Ezeknek az egyéni céloknak azokon az egyéni szerepeken kell alapulniuk, amelyeket az egyes játékosoknak be kell tölteniük az egység (pl. egy védekező csoport), és ezáltal a csapat hatékonyságának maximalizálása érdekében.

A célok diszpozicionális és szituációs előzményei

A sportolók által kitűzött célok természetének és funkciójának teljesebb megértése során fontos szempont, hogy honnan származnak a célok, és milyen tényezők vezetnek a célpreferenciák egyéni eltéréseihez. A személy és a helyzet közötti kölcsönhatás fogalmát számos társadalomtudós használta már a gondolatok és viselkedések magyarázatára. Konkrétan, és ami itt releváns, a sportkörnyezetben alkalmazták a célmeghatározási gyakorlatok változatosságának magyarázatára; a célok személyes és szituációs előzményeit a következő bekezdésekben ismertetjük.

Személyes szinten az egyének által elfogadott célok az érvelés szerint értelmet adnak a viselkedésüknek és energiát adnak a cselekedeteiknek; tükrözik a törekvés célját, és keretet biztosítanak, amelyen keresztül az egyén értelmezni tudja a teljesítménnyel kapcsolatos információkat. Az uralkodó célelmélet szerint a teljesítménycéloknak két kategóriája létezik, és ezek összhangban vannak a személyes nézetekkel arról, hogy mi szükséges a kompetencia bizonyításához olyan környezetben, ahol a verseny és az értékelés lehetősége fennáll. Azokat a célokat és az ilyen célokat használó egyéneket, amelyek a személyes fejlődésen és a feladat megismerésén keresztül a személyes teljesítménykritériumokra való hivatkozással a képességek bizonyításával foglalkoznak, úgy mondják, hogy a feladatban érintettek. Ezzel szemben azokat a célokat, amelyek a kompetencia másokkal szembeni bizonyítására összpontosítanak, úgy jellemezzük, hogy az egóval kapcsolatosak. Az elkötelezett olvasó észrevehette a párhuzamot az itt teljesítménycélokként leírtak (feladat- és én-érintettségű célok) és a korábban céltípusokként megjelölt célok, például eredmény-, teljesítmény- és folyamatcélok között. Egyszerűen fogalmazva, az ego-befolyásolt célok, ahol a szándék mások felülmúlása, logikailag az eredménycélok használatának felelnek meg. Hasonlóképpen, a feladattal kapcsolatos célokat az énre vonatkozó szándékok jellemzik, amelyek a személyes teljesítménycéloktól kezdve (teljesítménycél) egy készség vagy cselekvés sikeres végrehajtásáig (folyamatcél) bármire összpontosíthatnak. míg a leírt célok pillanatnyi célokat tükröznek, az egyének hajlamosak olyan célokat is követni, amelyek tükrözik személyes elméletüket arról, hogy mi jelenti a teljesítményt. A kutatók ezeket a diszpozíciós (vagy tulajdonságszerű) tendenciákat célorientációnak nevezték el, például azt, aki hajlamos arra, hogy a kompetencia megítéléséhez az énre vonatkozó kritériumokat használja, én-központúnak, az önre vonatkozó kritériumok használatára hajlamosakat pedig feladatközpontúnak mondják, és a teljesítménycéloknak ez az aspektusa ösztönözte az e területen végzett kutatások többségét.

Általánosságban elmondható, hogy az e területre vonatkozó sportalapú kutatások a magas szintű feladatorientáltság motivációs előnyeit hirdetik, és úgy tekintik, hogy a magas szintű én-központúság motivációs és viselkedési szempontból veszélyezteti a sportolót, különösen, ha az észlelt kompetencia alacsonyabb szintjével párosul. A feladat- és az én-célorientáció egyik legfontosabb jellemzője, hogy függetlenek egymástól. Ez azt jelenti, hogy az egyén lehet magas vagy alacsony mindkét orientációban, és így általános szinten különböző személyes és társadalmi összehasonlításon alapuló kritériumok alapján ítélkezik a kompetenciájáról. Bár ezek a célorientációk viszonylag stabilnak tekinthetők, az egyének által használt konkrét célok dinamikusak, és pillanatról pillanatra változhatnak a sportban való részvételük kontextusában megjelenő folyamatos információáramlásra reagálva. Más szóval, a konkrét célok változhatnak egy feladat vagy teljesítmény során.

Az előző bekezdés felvázolja, hogy a diszpozíciós preferenciák hogyan befolyásolják a célválasztást. Számos más motivációs elmélettel összhangban a szituációs tényezők is szerepet játszanak a választott célok kialakításában. Konkrétabban, olyan helyzetekben, ahol a teljesítményt értékelik (teljesítményhelyzetek), az edző (vagy a hasonló vezetői szerepet betöltők) által létrehozott pszichológiai környezet (amelyet motivációs klímának nevezünk) az egyénen belül a kompetencia megítélésének különböző kritériumait hangsúlyozhatja vagy elősegítheti; nem meglepő módon ezek hatással vannak az egyéni célpreferenciákra. Eredetileg az oktatási környezetben végzett munkák alapján a motivációs klíma két típusát írták le és alkalmazták olyan teljesítménykontextusokban, mint a sport. Az elsajátítási légkör akkor működik, amikor az egyének például úgy érzékelik, hogy a feladat elsajátítását és az önmagukra vonatkozó célokat támogatják, az erőfeszítést jutalmazzák, az edzési feladatok csoportosítása nem a képességeken alapul, a hibákat a tanulás természetes részének tekintik, és a sikert a személyes fejlődés szempontjából értékelik. Ezzel szemben teljesítményklíma akkor áll fenn, ha az egyének például úgy érzékelik, hogy az időhatárok korlátozzák az elsajátítási lehetőségeket, a képzési csoportban a többiekhez képest jobb teljesítményt jutalmazzák, a képzési feladatok csoportosítása a képességeken alapul, a hibákat büntetik, és a sikert a másokon való felülmúlás alapján értékelik. Bár a motivációsan adaptív viselkedés leginkább az elsajátítási klímához társul, bizonyos egyének, különösen a magas szintű érzékelt kompetenciával rendelkezők, a társas összehasonlítást elősegítő környezetben (teljesítményklíma) is virágozhatnak.

Nincs olyan kutatás, amely a motivációs klíma és a célválasztás közötti közvetlen kapcsolatot vizsgálná. Mindazonáltal mégis megjósolható, hogy a motivációs klíma és a célpreferenciák közötti kapcsolat párhuzamos azzal, amit a teljesítménycélok perspektívái és a céltípusok között javasoltak. Az erős támogatói klímának kitett sportolók nagy valószínűséggel fontolóra veszik a személyes fejlődésre és tanulásra összpontosító, önreferenciális célok használatát (teljesítmény- és folyamatalapú célok), míg az erős teljesítményklímában élő sportolók inkább a társadalmi összehasonlításon alapuló célok (eredménycélok) felé hajlanának. Egy alternatív perspektívát elfogadva, a motivációs klímával kapcsolatos legújabb kutatások azt sugallják, hogy a mesteri klíma valójában elősegíthető azáltal, hogy a sportolókat a személyes fejlődésre és tanulásra vagy a feladatok elsajátítására összpontosító önreferenciális célok, azaz teljesítmény- és folyamatcélok elfogadására ösztönzik.

célkitűzés

A célválasztás diszpozicionális és szituációs előzményeinek előrejelző hatását kifejezetten vizsgáló kutatások a mai napig nem születtek – ez valószínűleg a célválasztás hatékony mérésének hiányából adódik.

Mindazonáltal az anekdotikus bizonyítékok és a józan ész azt sugallják, hogy a magas szintű feladatorientáció és a támogató motivációs légkör valószínűleg elősegíti az önreferenciális teljesítmény- és folyamatcélokat, míg a magas szintű én-központúság és a szociális összehasonlítást hangsúlyozó környezet valószínűleg elősegíti az eredménycélokat.

Következtetés

A célmeghatározás bevett módszer a motiváció növelésére és az önbizalom fokozására. A sport minden szintjén széles körben alkalmazzák, és a célok mind azonnali, mind hosszú távú szinten alapvető irányt mutatnak. A célok sokféle formát ölthetnek, és mind személyes, mind szituációs előzményekkel rendelkeznek. A kutatások és az anekdotikus beszámolók konszenzusa szerint az egyénnek elsősorban a személyes, feladatra összpontosító célokra kell összpontosítania, nem pedig a társadalmi összehasonlításra. Mindazonáltal az olyan tényezők, mint a személyiség, az észlelt képességek, a pszichológiai környezet és a mások által a célokkal való támogatás jelentősen befolyásolják a célkövetés motivációs és viselkedési következményeit. Bár a hatékony célok konkrét természetével kapcsolatban vannak találgatások, általánosan elfogadottnak tűnik, hogy fontosnak tűnik a kihívást jelentő, konkrét célok kitűzése és alkalmazása, amelyekhez olyan részcélokat is megfogalmaznak, amelyek a hosszabb távú célok felé vezető ugródeszkaként szolgálnak. A kétségtelen fejlődés ellenére a sportban a célokkal kapcsolatos számos kérdés továbbra is megválaszolatlan marad. Több tisztázásra van szükség a célok funkcionalitását illetően, és hogy mely céltípusok befolyásolják a személyes pszichológia különböző aspektusait. Talán a legfontosabb, hogy a szakembereknek módszereket kell kidolgozniuk arra, hogy a folyamatalapú célokat be lehessen építeni a sportolók mindennapi rutinjába. Végül pedig sokkal jobb minőségű, elméletileg megalapozott kutatásokra van szükség ahhoz, hogy a szakemberek világosabb, bizonyítékokon alapuló útmutatást kapjanak a hatékony célmeghatározáshoz egyéni és csoportos szinten.

hirdetés

Felhasznált irodalom

  • Burton, D., & Weiss, C. (2008). Az alapvető célkoncepció: A folyamat és a teljesítmény sikeréhez vezető út. In T. S. Horn (Ed.), Advances in sport psychology (pp. 339-375). Champaign, IL: Human Kinetics.
  • Duda, J. L. (2001). A teljesítménycélok kutatása a sportban: A határok feszegetése és néhány félreértés tisztázása. In G. C. Roberts (Ed.), Advances in motivation in sport and exercise (pp. 129-182). Champaign, IL: Human Kinetics.
  • Hall, H. K., & Byrne, A. T. J. (1988). Célmeghatározás a sportban: A közelmúltbeli anomáliák tisztázása. Journal of Sport & Exercise Psychology, 10, 184-198.
  • Kingston, K. M., & Hardy, L. (1997). A különböző típusú célok hatása a teljesítményt támogató folyamatokra. The Sport Psychologist, 11, 277-293.
  • Kingston, K. M., & Wilson, K. (2008). A célmeghatározás alkalmazása a sportban. In S. D. Mellalieu & S. Hanton (Eds.), Irodalmi áttekintések az alkalmazott sportpszichológiában (pp. 75-123). New York: Routledge.
  • Locke, E. A. (1991). A sportban végzett célmeghatározás-kutatás problémái – és azok megoldásai. Journal of Sport & Exercise Psychology, 8, 311-316.
  • Locke, E. A., & Latham, G. P. (1985). A célmeghatározás alkalmazása a sportban. Journal of Sports Psychology, 7, 205-222.
  • Nicholls, J. G. (1989). A versenyzői ethosz és a demokratikus nevelés. Cambridge, MA: Harvard University Press.
  • Reinboth, M., & Duda, J. L. (2006). Érzékelt motivációs klíma, szükségletelégedettség és a jóllét mutatói csapatsportokban: A longitudinal perspective. Psychology of Sport and Exercise, 7, 269-286.
  • Roberts, G. C., & Kristiansen, E. (2012). Célmeghatározás a motiváció fokozására a sportban. In G. C. Roberts & D. Treasure (Eds.), Advances in motivation in sport and exercise (3. kiadás, pp. 207-227). Champaign, IL: Human Kinetics.

A „Psychology” cikkének szerkesztett változata

Tagek

Talán ez is érdekel