Betöltés

Mit keresel?

Aktuális Slider Sportszülők Utánpótlássport

Tíz tipp kezdő sportszülőknek

Megoszt

Ahelyett, hogy az eredménytáblával és a győzelmekkel és vereségekkel foglalkozna, sportszülőként érdemes a nagy egészet szem előtt tartani – az életre szóló készségeket, amelyeket a sport segíthet fejleszteni – mint például a csapatmunka, az ellenálló képesség, a nehézségek leküzdése, a kommunikációs készségek stb.

Íme 10 tipp a szervezett sportban újonnan részt vevő gyerekek szülei számára.

  1. Könnyű belefeledkezni az utánpótlássport izgalmába – mindannyian azt akarjuk, hogy a gyermekeink sikeresek legyenek. De mielőtt gyermeke szezonja elkezdődik, és az érzelmek elszabadulnak, üljön le vele, és beszéljék meg, írják le a sporttal kapcsolatos célokat. Tartsa ezt a listát elől, és a szezon során időközönként olvassa újra, hogy a nagyobb képre összpontosíthasson.
  2. Rengeteg utánpótlássporttal foglalkozó sportszervezet létezik. Szánjon időt arra, hogy megismerje a közelében működő sportszervezeteket. Nézzen utána a honlapjaiknak, vagy beszéljen más szülőkkel, hogy megtudja, mi a filozófiájuk/missziójuk, biztosítanak-e képzést az edzőknek, és milyen tapasztalatokat szerzett a gyermekük az ottani sportban. Ebben a kérdésben ugyanolyan körültekintően járjon el, mint a gyermeke iskolájának kiválasztásakor.
  3. Tanulja meg a csapatban lévő többi gyerek nevét, és a mérkőzés alatt szurkoljon pozitívan minden játékosnak… még a másik csapatnak is! Kerülje az utasítások kiabálását, és inkább szorítkozzon a bátorító kiáltásokra. Mindkét esetben hagyja az edzőket edzeni, és ne zavarja össze vagy ne terhelje gyermekét azzal, hogy az oldalvonalról vagy a lelátóról kiabálja az utasításokat.
  4. Néha a sportszülők vagy más nézők olyan módon viselkednek, ami nem illik a helyzethez, vagy egyszerűen túl hevesnek tűnik – szidják a játékvezetőket vagy kiabálnak a gyermekükkel vagy a többi játékossal. Előfordulhat, hogy nem tudja, hogyan reagáljon. Az egyik kulcs a megfelelő viselkedés következetes modellezése. Aztán, ha segíteni akar egy túlbuzgó nézőnek, néha elég egy pillantás vagy egy gesztus (pl. a tenyere leengedése, hogy jelezze: „nyugodj meg”). Elterelheti a figyelmét a játék egy másik aspektusáról szóló beszélgetéssel, vagy ha úgy érzi, emlékeztetheti a sportszülők szerepére a pozitív sportkultúra fenntartásában.
  5. Amikor a verseny után beszélget a gyermekével, álljon ellen a kritizálás kísértésének. Tegyen fel nyílt végű kérdéseket, amelyek hosszabb válaszokat váltanak ki: „Mi volt a kedvenc részed a mai meccsen?”. Aktívan hallgassa meg a válaszait azáltal, hogy elteszi a telefont, szemkontaktust tart, bólogat és mosolyog, hogy gyermeke tudja, hogy Ön elkötelezett.
  6. Amikor beszélgetést folytat gyermekével a csapatáról, az edzésekről vagy a meccsekről, összpontosítson az élményből származó életvezetési készségekre. Ha úgy tűnik a gyermekén, hogy a saját teljesítménye elkeseríti, használja ki a lehetőséget, hogy kapcsolatot teremtsen vele, és tudassa vele, hogy Ön ott van mellette. Kérdezze meg, hogy van-e valami, amit tanulhat az aznapi élményeiből.
  7. Az edzők sok időt fordítanak az edzések megtervezésére és a sikeres szezon biztosítására, ezért rendszeresen ismerjék el erőfeszítéseiket! Bátorítsa gyermekét, hogy minden egyes mérkőzés vagy edzés után köszönje meg az edzőnek. Ajánlja fel, hogy segít az edzőknek, ahogyan csak tud. Ez jelenthet bármit, az edzésen való alkalmi besegítéstől kezdve az uzsonna-menetrend összeállításáig vagy a telekocsi koordinálásáig. Az edzőknek szükségük van a sportszülők támogatására, és a gyermekei értékelhetik, hogy látják, milyen lelkesen támogatja a csapatukat.
  8. A gyermeke edzőjével való pozitív kapcsolat egyik kulcsa a szezon előtti sportszülői értekezlet, ahol az edző elmagyarázza a csapat összes játékosának sportszüleinek a szezonra vonatkozó filozófiáját és céljait. Ha gyermeke valamelyik edzője nem hív össze ilyen megbeszélést, mindenképpen kérdezzen rá a céljaira, hogy tudja, mire számíthat.
  9. Ha felkérik segédedzőnek, vagy asszisztensnek, erősen fontolja meg az elfogadást! NEM kell sportágspecifikus szakértőnek lennie ahhoz, hogy a gyerekek számára szórakoztató környezetet biztosítson. A jó szervezetek képzést és forrásokat biztosítanak az edzőknek, hogy segítsenek nekik nagyszerű munkát végezni a játékosokkal. Ne feledje, az edző legfőbb célja ebben a korban az, hogy pozitív legyen, és szórakoztató és biztonságos helyet teremtsen a gyerekeknek a játékhoz!
  10. Minden lehetséges pillanatban tudassa a gyermekeivel, hogy feltétel nélkül szereti őket (kimondva!), függetlenül a sportteljesítményüktől.

Élvezze gyermeke utánpótlássportban töltött idejét. Ez múlandó lehetőség, és felnőtté vált gyermekeivel beszélgetve szeretne majd visszagondolni ezekre a régi szép időkre.

hirdetés

Forrás: az eredeti angol nyelvű cikk a PCA (Positive Coaching Alliance) oldalán jelent meg.

Tagek

Talán ez is érdekel