L-Glutamin – étrend-kiegészítőkről röviden
Megoszt
Mi az a glutamin?
A glutamin egy aminosav, amely nem esszenciális a szervezetünknek. Más aminosavakból az izomzat sejtjeiben is képes termelődni (glutaminsav, valin és izoleucin), az izomsejtekben ez a leggyakoribb szabad aminosav. Esszenciális a sejtnövekedés számára, kritikus az egyes immunsejtek, az úgynevezett limfocitáknak, mint energiaforrás. Számos fehérjét és étkezést pótló kiegészítőben megtalálható a glutamin.
Hogy működik?
Glutaminra a sejtnövekedés miatt van szükségünk, illetve az immunrendszer üzemanyagaként szolgál. Nagy edzésterhelés vagy stressz során a vér glutaminszint lecsökken, ezzel gyengítve az immunrendszered és kitéve téged a fertőzések veszélyének. Az izomzat glutamintartalma is leesik, amely izomtömeg veszteséget okoz annak ellenére, hogy folyamatosan edzel. Az intenzív terhelés alatti kiegészítés ellensúlyozhatja a glutamin csökkenését, fokozza az immunitást, csökkenti a túledzettség szindróma kockázatát és megakadályozza a felsőlégúti megbetegedéseket. A gyártók azt állítják, hogy a glutamin fehérjevédő hatású, amennyiben az intenzív terhelés alatt alkalmazzák. Ez azon az elméleten alapszik, hogy a glutamin segítségével az izomzat sejtjei vizet kötnek meg, így növelve a sejtek térfogatát. Ez abban gátolja az enzimeket, hogy bontsák az izomzat fehérjéit, illetve ellensúlyozza a stresszhormonok (pl. kortizol) hatásait, amelyek egy intenzív edzés után megerősödnek.
Milyen bizonyítékok állnak rendelkezésre?
A glutaminnal kapcsolatos bizonyítékok megosztottak. Egyes tanulmányok szerint a kiegészítők csökkentik a fertőzések kockázatát és elősegítik az izomnövekedést (Parry-Billings et al., 1992; Rowbottomet al., 1996). AZ Oxfordi Egyetem kutatói kimutatták, hogy futás után azonnal majd 2 órával később alkalmazott glutaminkiegészítés maratonfutóknál csökkentette a fertőzések kockázatát és fokozta az immunsejtek aktivitását (Castell & Newsholme, 1997). A futást követő héten a glutamint szedők közül csak 19 %-a, míg a placebot szedők 51 %-a betegedett meg.
Azonban nem minden tanulmánynak sikerült ezeket az eredményeket megismételnie. A tanulmányok legfrissebb áttekintése során arra a következtetésre jutottak, hogy bár sok sportoló szed glutamin kiegészítést az immunrendszer testmozgással összefüggő károsodásai ellen, a kiegészítők nem előzik meg a terhelés utáni immunfunkciók megváltozását és nem csökkentik a fertőzések kockázatát (Gleeson, 2008). A glutamin nem javítja a teljesítményt, a testösszetételt és nem csökkenti az izomzat bomlását (Haub, 1998). Egy kanadai tanulmány szerint a glutamin nem növeli az erőt vagy az izomtömeget a palcebot szedő csoporrtal összehasonlítva (Candow et al., 2001). Egy 6 hetes súlyzós edzést követően a placebot szedők ugyanolyan eredményeket értek el, mint azok akik glutamint alkalmaztak.
Szükségem van rá?
A glutamin szerepe még nem tisztázott. Nem valószínű, hogy megakadályozza az immunszupressziót vagy javítja a testösszetételt és a teljesítményt. Alkalmazása várhatóan nem lesz észrevehető hatású, ám alapvetően ártalmatlan kiegészítő.
Van valamilyen mellékhatása?
Eddig mellékhatások nem ismertek.