A nők mentális egészsége az élsportban – hiányzik a komplexitás
Megoszt
A versenysportban a mentális egészség és jóllét nagy jelentőséggel bír [1]. Ez vonatkozik az aktív szakaszra, valamint a pályafutás utáni időszakra is. A mentális zavarok gyakoriak a versenysportban [2]. A fizikai és pszichológiai jóllét és a sportteljesítmény összefügg egymással [2]: A sportban jelentkező érzelmi megterhelések és betegségek befolyásolhatják a teljesítményt, növelhetik a sérülések kockázatát és meghosszabbíthatják a rehabilitációt. A sérülések szintén hatással vannak a teljesítményre, és a mentális egészségre nézve is megterhelést és kockázatot jelentenek. Az élsportban a követelmények a lelki egészséget érintő megterhelések és kockázatok, valamint a betegségek diagnosztizálása és kezelése során biztonságos és megalapozott megítélést és kezelést igényelnek [1].
Általános és sportspecifikus tényezők együttesen növelhetik a mentális egészségügyi tünetek és zavarok kockázatát a versenysportban [2]. A női és férfi sportolóknál összességében nagyobb az evészavarok kockázata, mint a nem sportoló társaiknál [2]. A traumával összefüggő lelki egészségi zavarok szintén gyakoriak a versenysportban [2]. A zaklatás és a bántalmazás (nem véletlenszerű erőszak) a konkrét mentális egészségügyi problémák mellett fontos probléma a versenysportban és kockázatot jelent a mentális egészségre nézve.
A sportorvoslás elsősorban a női fiziológia és az élsport kölcsönhatásaival foglalkozott. Míg például a női sportolói triász, más néven a RED-S (relatív energiahiányos szindróma), a fizikailag aktív nőknél megfigyelhető, három összetevőből álló egészségügyi állapot: 1) alacsony energiakészlet, rendellenes táplálkozással vagy anélkül, 2) menstruációs zavarok és 3) alacsony csontsűrűség [3], széles körben vizsgálták, az élsportban a női egészség egyéb sajátos aspektusait azonban elhanyagolták. Ráadásul az elhanyagolás kiterjedése messze meghaladja a női sportolók tisztán orvosi megközelítését. A nők az élsportban a férfiakhoz képest változatos hátrányokat tapasztalnak, amelyek nem korlátozódnak az egészségükre. A női egészség és különösen a női mentális egészség elemzéséhez más szempontokat és akadályokat is figyelembe kell vennünk, amelyekkel a nők a sport világában találkoznak. A női sportolók gyakran válnak a sportágban a sztereotípiák áldozatává, és nemcsak a velük szembeni túlzott szexizmusnak, megkülönböztetésnek és tiszteletlenségnek vannak kitéve, hanem strukturális és pénzügyi egyenlőtlenségektől is szenvednek, például a televíziós műsoridő hiányától [4]. Ezek az egyenlőtlenségek megalapozzák a nőket és az élsportot érintő distális és proximális stresszt, amely hatással van az egészségükre. Míg egyes kutatások a nőkkel kapcsolatos mentális egészségügyi problémák egyes aspektusaival foglalkoznak, gyakran az étkezési zavarokra összpontosítva [2], továbbra is hiányoznak a kultúra, a nemek és a stressz összetett kölcsönhatásaival foglalkozó tanulmányok.
Bár a nők nem számítanak számbeli kisebbségnek az emberi fajon belül, a férfiak által dominált (sport)világban a hatalmi különbségek alapján kisebbségnek számítanak. A különböző iparágakban a szexuális visszaélésekkel kapcsolatos jelenlegi médiafigyelem rávilágított erre a megkülönböztetésre, és aláhúzza azt a tényt, hogy a nők komplex stresszjelenségeknek vannak kitéve. Ráadásul az élsportban tevékenykedő nők gyakran különböző kisebbségi státuszokat egyesítenek magukban, mivel különböző etnikai, faji és kulturális háttérrel rendelkeznek, valamint eltérő szexuális orientációval és nemi identitással rendelkeznek.
A nem kérdése az orvostudományban mint kutatási és publikációs téma jelentősen megnőtt, és hozzájárult a betegellátás javításához és biztonságához [5,6]. Sajnos ez a fejlődés a sportpszichiátriai kutatásokban nem tapasztalható. Amint azt a cikk bevezetőjében leírtuk, a sportolók körében a mentális zavarok előfordulása gyakori. Ezért a pszichiátriának szerepet kell vállalnia a sportolók mentális egészségi zavarainak megelőzésében, felismerésében és kezelésében. Ismét be kell vonni a nemi hovatartozást az értékelésbe, mint eltérő tényezőket.
A férfi és női sportolók közötti fizikai különbségek mellett, amelyek eltérő pszichiátriai megfontolásokat eredményeznek, a női háttér kulturális hátterét is figyelembe kell venni. A nők sportban való részvételének erős kulturális és politikai vonatkozásai vannak. A sporttal kapcsolatos szerep- és nemi elvárások ugyanolyan meghatározóak, mint a faji és társadalmi osztálybeli elvárások, és alkotják azt a kontextust, amely alapján a nőket egy társadalomban mérni és értékelni fogják [7].
A munkakörnyezet nagy jelentőséggel bír a sportolók mentális és fizikai jólétére nézve, és jelentős hatással van a teljesítményükre. A nők versenysportban jelentkező problémái és akadályai szintén, ha nem elsősorban strukturális problémák. Míg a női sportolók közel kétharmada bízik abban, hogy a sportban vezető pozíciót tölthet be, addig a férfi megkérdezetteknek csak 50%-a gondolja úgy, hogy a nők megfelelnek a feladatnak [8]. A tanulmány megállapítja, hogy a nőknek először bizonyítaniuk kell, mielőtt elismerik őket, a nőket a környezetük nem tiszteli ugyanúgy, mint a férfiakat, és sok sportegyesületben, ahol a férfiak vezető pozíciót töltenek be, ezt a pozíciót gyakran csak a férfiaknak adják. Ez ahhoz vezet, hogy a női sportolók többségét férfiak irányítják a férfiak által vezetett sportklubokban és struktúrákban [8].
A cikk elsődleges célja, hogy felhívja a figyelmet a nőket a versenysportban érő nehézségekre. Először is, a nemek szerinti orvoslást (és ebben az esetben a nemek szerinti pszichiátriát) kell alkalmazni a versenysportot és a nőket érintő kérdések megvitatásakor. Másodszor, a versenysportoló nőkre gyakorolt társadalmi hatásokat és a sportoló nők kulturális megítélését figyelembe kell venni, amikor a sportoló nők mentális jóllétét vizsgáljuk. Harmadszor, döntő fontosságú, hogy a versenysportban részt vevő nők mentális jóllétének elemzésébe bevonjuk a sport strukturális környezetét is.
Forrás: Dr. Sabina Heuss cikke a „Sport & Exercise Medicine Switzerland (SEMS)” oldalán 2020-ban jelent meg.
Ajánlott irodalom
- Claussen MC, Gonzalez Hofmann C, Imboden C, Seifritz E, Hemmeter U. Swiss Society for Sports Psychiatry and Psychotherapy SSSPP. SSSPP Position paper: Mental health in competitive sport. Swiss Sports & Exercise Medicine. 2020;68(3):23-6.
- Reardon CL, Hainline B, Aron CM, Baron D, Baum AL, Bindra A, et al. Mental health in elite athletes: International Olympic Committee consensus statement (2019). British journal of sports medicine. 2019;53(11):667-99.
- Loveless MB. Female athlete triad. Current Opinion in Obstetrics and Gynecology. 2017;29(5):301-5.
- Hyre T, Chen S, Larson M. Perceptions concerning obstacles, stereotypes and discrimination faced by female sports reporters and other female sports professionals. Athens Journal of Sports. 2017;4(3):213-30.
- Oertelt-Prigione S, Regitz-Zagrosek V. Sex and gender aspects in clinical medicine: Springer Science & Business Media; 2011.
- Goldman MB, Troisi R, Rexrode KM, editors. Women’s Health. London: Academic Press; 2013.
- Scheerder J, Vanreusel B, Taks M, Renson R. Social sports stratification in Flanders 1969-1999: Intergenerational reproduction of social inequalities? International review for the sociology of sport. 2002;37(2):219-45.
- Step Up Equality. Women’s leadership and decision making within sport. Handbook of Best Practice. 2020.
Kövess minket itt is, ott is!