Betöltés

Mit keresel?

Aktuális Sport és művészet Sportkultúra

A sportművészet

Megoszt

Sport az ókori művészetben

Az ókori Görögország ideológiájában a fizikai felsőbbrendűség és az erkölcsi tökéletesség két elválaszthatatlan alapot jelent. Ezért a szobrászatban, az ókori szobrokban, a vázákon, a mozaikokon vagy akár a falfreskókon gyakran találkozhatunk számos, sportolókat akció közben ábrázoló ábrázolással. A kidomborodó izmok, a hatékony mozgás, a szerszámszerű gesztus emlékeztet arra, hogy mindig szükség van a test és a lélek tökéletes harmóniájának elérésére. Ebben az értelemben a Művészet mindig is igyekezett a sportot ábrázolni. Az ókor egyik leghíresebb szobra, amelyet Myrón athéni szobrásznak tulajdonítanak és a Kr. e. 5. századra datálnak, egy korongot dobó sportolót ábrázol. A Le Discobole névre keresztelt szobor geometrikus, elméleti jellegű, és egy tiszta és ideális izomzatú embert mutat be nekünk.

sportművészet

Bár kevésbé híres, Myron más „olimpiai” szobrai királyi módon illeszkednek az értékekhez abban a korban, amikor a Művészet a gesztusok és a testek szépségét mutatja. Ezzel szemben az utána következő évszázadok a sport ábrázolásai tekintetében szegényesnek bizonyulnak. Néhány, a XIV. Lajos udvarában igen népszerű tenyeres játékokat ábrázoló festmény kivételével a kor művészeti aggályai inkább a keresztény erkölcs és általában a vallás körül forognak, a testet egyszerű bestialitássá alacsonyítva, és szembeállítva vele az istenihez közelebb állónak tekintett szellem erényét.

sportművészet

Impresszionizmus, mozgalom és kronofotó

Miközben a sport szinte teljesen eltűnt a művészet árázolási köréből, a 19. század legvégén a művészet újra érdeklődni kezdett iránta. A mozgásban lévő test ünneplése, a fizikai erőfeszítés ódája és a szabadtéri tevékenységek által hozott új örömök ábrázolása jelenik meg. Ahogy Jean-Marc Huitorel, művészeti kritikus és a La beauté du geste: l’Art contemporain et le sport (2005) című könyv szerzője megjegyezte: „A sport megjelenése a szó szoros értelmében és a művészeti modernitás megjelenése a nyugati társadalmakban szigorúan kortársak„. Miközben hátat fordítanak a „hivatalos művészetnek”, az impresszionisták előveszik festőállványaikat, vásznaikat és ecseteiket a műteremből, hogy megnyíljanak a világ felé. Azt ábrázolják, amit látnak, és ez visszhangozza kortársaik hobbiját. Claude Monet vagy Alfred Sisley regattái, Edouard Manet vagy Edgar Degas lóversenyei csak néhány példa erre.

sportművészet

A XX. század avantgardistái ezen az impresszionisták által követett úton haladnak tovább, a sport iránt érdeklődve a korszakra jellemző mozgás és sebesség prizmáján keresztül. Így 1912 és 1926 között Robert Delaunay egy sor olyan művet alkotott, amelyekben a rögbi, a futball vagy a futás megfestésén fáradozott, mint a kubizmus által inspirált híres „Futók” című.

sportművészet

A kortárs művészettörténet doktora, Pierre-Olivier Douphis még ezt is igazolja: „Ha Delaunayt érdekli a sport, az azért van, mert a modern világ energiáját és dinamizmusát igyekszik képileg megjeleníteni”. A festészet és a szobrászat azonban fokozatosan átadja helyét egy olyan technikai forradalomnak, mint a fotográfia, és amely végleg megfordítja a Művészet és a sport kapcsolatát. Fokozatosan a fényképezőgépek lesznek azok, amelyek a sport esztétikáját és mozgását képviselik majd, a kronofotográfia megtalálja a helyét. Az újító szellemű Etienne-Jules Marey és Georges Demenÿ voltak az elsők, akik a test mozgását akcióra bontották, amikor fut, ugrik. A sportfotók sikerén felbuzdulva az 1930-as évek fordulóján a kialakulóban lévő diktatúrák a fasizmus, a nácizmus vagy a sztálinizmus propagandaeszközévé alakították át. E mozgalom jelképeként Leni Riefensthal (1902-2003) német fotográfus a harci erővel rendelkező sportoló megjelenését dicsőíti fotóin.

A sport ábrázolása a kortárs művészetben

Ezen elhajlások lehetséges következménye vagy egyszerűen a művészi célok egyszerű fejlődése, amelyek többé már nem a valóságot igyekeznek úgy ábrázolni, ahogyan az van, a sport a művészetben egyre ritkábban jelenik meg a 20. század második felében. Mindezek ellenére Francis Bacon festményei vagy Nicolas de Staël focistákról és a Parc des Princes-ről szóló sorozata azt mutatja, hogy az érdeklődés nem halt ki teljesen. De de Staël 1952-ben készült extravagáns sorozata már egy olyan kortárs világ felé orientálódik, ahol már nem a fő téma a célpont, itt a Franciaország-Svédország mérkőzés, hanem az esztétikai rend. „Úgy döntöttem, hogy komolyan foglalkozom a mozgó anyaggal” – magyarázza a művész.

sportművészet

Az 1980-as években, de még inkább az 1990-es években a sport ékesszólóan gyökeret vert a Művészetben. Egy kettős tendencia eredménye, ahol a sport a stadionokon keresztül a mindennapi életünk minden területére eljutott, és ahol a Művészet ismét arra fordult, ami körülvette. A sport kortárs ábrázolása a Művészetben már nem a test akcióban lévő képére reagál, mint korábban, hanem a gyakorlatához kapcsolódó tárgyakra épülő művet részesíti előnyben. Így a labdákat, a mezeket, a zászlókat vagy a trófeákat úgy tervezik, hogy művésziek legyenek. A sport, amely sok tekintetben tükrözi társadalmunkat, annak túlkapásait és gyötrelmeit, lehetővé teszi a művészek számára, hogy megértsék a világot olyannak, amilyen, vagy amilyen diszfunkcionális. Így mutat rá Laurent Perbos a teljesítmény iránti ízlésünkre, Sophie Dalla Rosa a döntő estéin felemelt kupákon gúnyolódik, vagy Chloé Ruchon feltalálja a „Barbie-lábat”. „A művészet a sportot az élvezet és az elidegenedés kettős dimenziójában vizsgálja” – állítja Jean-Marc Huitorel.

sportművészet Barbie

Mindezek ellenére, megkínzottan és torzítva, a kortárs művészek szemében a sport megőriz bizonyos nemességet, mint például Claudio Bravo (1936-2011) chilei festő „A játék előtt” (2003) című művében. Bár kapcsolatuk nem mindig volt szoros, de az ókor óta a művészet és a sport elválaszthatatlanok egymástól.

hirdetés

Forrás: Carre d’artistes cikkének magyarra fordított és szerkesztett változata

Tagek

Talán ez is érdekel